YENİ TC KİMLİK KARTI BAŞVURUSU

yeni-kimlik-basvurusu
Paylaş
 

Mavi ve pembe nüfus cüzdanları da teknolojinin rüzgârına kapılarak yerini akıllı kimlik kartlarına bırakacak. Son yıllarda sahte veya çalıntı kimlik kartları ile yapılan dolandırıcılık ve benzeri suçlardan şikayetçi olan insanlara çözüm olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen 1 GB veri depolama kapasitesine sahip yeni TC kimlik kartı 3 yıl içerisinde ülkenin tamamına dağıtılacağı ilgili makamlar tarafından duyuruldu. Yeni TC kimlik kartları içerisinde bulunan özellikler ve önlemler sayesinde artık çalınma veya sahteciliğin önüne geçmek oldukça mümkün. Aynı zaman’da ehliyet, aile cüzdanı, vergi belgeleri, sicil dosya bilgiler ve daha birçok kişisel özel bilgilerin olacağı akıllı kartlara şimdiden yoğun bir talep gelmektedir. Peki bu akıllı kimlik kartların özellikleri nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim.
YENİ TC KİMLİK KARTININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Sahteciliğin önüne geçmek için en güzel ve en önemli özelliği kimliğin taklit edilememesi ve aynı zaman’da tahribe karşı oldukça dayanıklı olan mantıksal ve görsel güvenlik özelliklerine sahip olması.
Kredi kartı boyutunda olan yeni TC kimlik kartı taşınması ve muhafaza edilmesi oldukça kolay bir boyuta sahiptir.
Kişinin ismi ve resmi kart üzerine özel bir yonga sistemi ile entegre edilmektedir. Bu yenilik sayesinde başka şahıslar tarafından kimlik üzerindeki bilgiler değiştirilememektedir.
e-Devlet, SGK ve diğer tüm devlet kurumları başta olmak üzere hastane randevu da dahil birçok belgelendirme sistemini belleğinde tutan yeni nesil kimlik kartları sayesinde artık birçok yükten kurtulmuş olacaksınız.
YENİ TC KİMLİK KARTI BAŞVURUSU
Nüfus müdürlüğünün Türkiye vatandaşları için özel olarak hizmete açmış olduğu ALO 199 kimlik randevu hatta sayesinde yeni TC kimlik kartı başvurusu yapmak isteyen kişilere kendilerine en yakın nüfus müdürlüğü üzerinden verecekleri randevu tarihi ve saatinde bağlı oldukları nüfus müdürlüğüne sadece nüfus cüzdanı ile giderek başvuru yapmaları yeterli olacaktır. İlk etapta kişiden parmak, damar ve avuç içi izi alınarak akabinde akıllı kimlik kartı için başvuru yapmaları sağlanmaktadır. İşleme girilen yeni TC kimlik kartı başvurusu incelendikten ve kişinin tüm bilgileri elektronik ortama aktarıldıktan sonra en geç 15 gün içerisinde kişinin ev adresine nüfus müdürlüğü tarafından posta yoluyla gönderilerek teslim edilmektedir.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM