Sigortanın Aktif Olup Olmadığını Sorgulama

sgk-aktif
Paylaş
 

Sigortanın aktif olup olmaması hakkında önceki yazımızda sizlere bilgi vermiştik. Sigortalı olmak ne kadar iyi görünse de , sigortasız olmak da oldukça kötü denilebilir.

Sigortalı olmak deyimi eskilerde SSK’lı olmaktı ancak şimdilerde SGK’lı olmak denilmektedir. Günümüz şartlarında sigorta kavramı karşımıza bir sorun olarak çıkmaktadır. Hastalandığımızda hastaneye giderken yanımızda sadece TC kimlik numaramızı götürmek yeterli olmaktadır.

Muayene olduğumuz doktor bey ya da doktor hanım bizim için yazacakları ilaçların kodlarını sisteme yazmaktadırlar. Bu durum itibari ile bizler için her şey bitti işlem tamam diyerek eczanelerin yolunu tutarız.

SGK AKTİF NE DEMEK

SGK AKTİF NE DEMEK

Ancak eczaneye gittiğimizde eczanede görevli personel sisteme bilgilerimizi girdiğinde sigorta borcumuz olduğundan ilaçları veremeyeceğini belirtmektedir. Bu durum elbette ki can sıkıcı bir durumdur. Bu durum sigortanın aktif olup olmadığını sorgulama yapma yöntemi ile giderilebilmektedir.

Sigortanın Aktif Olup Olmadığını Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sağlık hizmetlerinden sınırsız bir şekilde faydalanmak için devlet kişilerin sigortalarının aktif olmasını istemektedir. Sigorta aktif olmadığı durumda kişiler ilaç alamayacakları gibi özel hastanelerden de yararlanamayacaklardır. Bu nedenle herkesin sigortasının sürekli aktif olup olmadığını sorgulaması gerekmektedir. Eğer ki kişilerin sigortası aktif değilse en yakın SGK müdürlüğüne giderek sigortanın yeniden aktif hale getirilmesi işlemi yapılabilir. Sigortanın aktif olmamasının bir başka nedeni ise sigorta borcu üç ay üst üste ödenmediği takdirde sigorta aktif olma özelliğini kaybedecektir. Ancak sigorta borcu ödendikten sonra sigorta yeniden aktif hale gelecektir. Bu nedenle sigorta durumu sık sık kontrol edilmesi gereken bir durumdur.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM