Sgk-Ssk Durumu Aktif Ne Demek

sigorta-aktif
Paylaş
 

Önceki adı sosyal sigortalar kurumu olan ssk, sonraları sgk olarak adlandırılmıştır. Ülkemizde ssk demek sgk ile aynı anlama geldiğini unutmasın. SSK aktif, SGK aktif şeklinde birçok ibareyi gördüğünüzde ne anlama geldiklerini merak ediyorsanız, bu yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sigortam Aktif Mi – Sgk Aktif Ne Demek – Ssk Aktif Ne Anlama Gelir

Yukarıdaki 3 kelime de aslında aynı anlama geliyor. Yani kısaca sigortanız aktif olarak devam etmektedir. Ancak bu demek değildir ki sigortanız halen çalışıyor ve çalışmaya devam edecek. Zira e-devlet üzerinden sigortanıza baktığınızda içinde bulunduğunuz ayın günlerini yansıtmadığını göreceksiniz. Ancak sgk aktif, ssk aktif olarak karşımıza ibare çıkacaktır. Bu yüzden ay sonu bitip, gelecek ayın 1inden sonra sorgulama yaparak, sigortanın aktif mi veya aktif olmadığını görebilirsiniz.

Sigortanın aktif olup olmadığını sorgulama

Sigortalı bir işte çalışan bireyler genelde sigortasının yatırılıp, yatmadığını düşünebilir. Haklılarda çok değil bundan birkaç yıl öne kendi akrabam inşaat firmasında çalışırken, her ay düzenli olarak yatırıldığı sigortasını bir kez dahi sorgulama yapmamasının acısını birkaç yıl sonra sigortasına baktığında fark etmiştir. Zira yatırıldığını zannettiği ssk’nın aslında inşaat firması tarafından asla yatırılmadığını görmüştür. Bu yüzden sizlere tavsiyem her ay düzenli olarak sigortalı bir işte çalışıyorsanız eğer,kesinlikle sorgulama yapmanızdır.

Sigortanızın aktif olup olmadığına bakmak için turkiye.gov.tr adresine kayıtlı olmanız gerekiyor. Yapmanız gereken PTT şubesine TC kimlik kartınız ile gidip 2 TL ücret vererek e devlet şifresi almak. Sonrasında turkiye.gov.tr adresine TC numaranız ve zarfta size verilen şifreyi girmek. Daha sonra ise açılan ekranda aşağıya kayarak, sigorta bölümüne girip,4/A bölümüne bakıp, SGK durumu veya SSK durumuna bakmanızdır. Eğer ki orada aktif yazısı var ise aktif olarak görüneceksiniz. Zaten aktif değil ise sigortanın yatırılmadığını ve kesildiğini göreceksiniz.

sigorta aktif

sigorta aktif

Sigortalı günlerinizin sayısını da yine aynı bölümde bulunan sgk hizmet dökümüne bakarak görebilir ve yazdırabilirsiniz. Bu konuda turkiye.gov.tr oldukça iyi bir hizmet verdiğini belirtelim.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM