SGK Çölyak Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Günümüzün hastalıklarından biri olan Çölyak hastalığının devlet tarafından destek kapsamında olduğunu pek çok kişi biliyor. Son günlerde sgk çölyak ödemeleri ne zaman yapılacak şeklinde pek çok soru ile karşılaşmamızın ardından gerçekleştirdiğimiz araştırmaların ışığında sgk çölyak ödemeleri ne zaman yapılacak sorusunun cevabını haberimizde sizin için hazırladık.

SGK çölyak ödemelerinin ne olduğuna da değinmek gerekirse bu ödemeler bir tür yardım parasıdır denebilir. Fakat bu sgk çölyak ödemelerini alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir.

SGK Çölyak Ödemesi Almak İçin Şartlar

Haberimize konu olan sgk çölyak ödemelerinden sizde faydalanmak istiyorsanız en temel koşul olan çölyak hastalığına sahip olduğunuzu ispat eden, devlet hastanesinden ya da üniversite hastanesinden edineceğiniz bir rapora sahip olmanız gerekmektedir. SGK tarafından verilen çölyak ödemeleri için istenen doktor raporu genellikle iki yıllık olarak verilir. Ancak bu durum SGK üzerinde 1 yıllık olarak kabul görmektedir. Bu sebepten ötürü 1 yıllık sürenin dolmasına en az 15 gün kala tekrardan ilgili raporun yenilenmesi gerekmektedir.

Başvuru esnasında beyan etmek üzere nüfus cüzdanınız ile 2 adet vesikalık fotoğrafa sahip olmanız gerekirken sgk çölyak ödemeleri için başvuracak kişi 18 yaşından küçük ise çocuğun anne ve babasının bu başvuruyu gerçekleştirmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri tarafından gerçekleştirilen başvurunun ardından sgk çölyak ödemeleri SGK güvencesi olan annenin ya da babanın hesabına yatırılacaktır.

SGK tarafına gerçekleştirilen Çölyak ödeme başvurusunun ardından SGK İl Müdürlüğünün ilgili birimlerinden yapmış olduğunuz başvuruda dair evrak kayıt numarasını öğrenerek ilerleyen günlerde başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz.

SGK Çölyak Ödemelerini Hangi Bankalar Yapıyor?

Haberimizin konusu olan sgk çölyak ödemeleri sadece 4 banka aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu bankalar ise Akbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank şeklindedir.

SGK Çölyak Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Devlet tarafından çölyak hastalarına verilen bir maddi destek olan SGK Çölyak Ödemeleri 2018 yılı içerisinde ne zaman yapılacak diye merak edenler için hemen açıklayalım. SGK Çölyak Ödemeleri yıl içinde her ay düzenli olmak üzere ayın 8. Günü ile14. Günü arasında verilmektedir.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Kredi Notu Sorgulama
REKLAM