PTT Hesabı Nasıl Açtırılır? PTT Hesabı Açmak

ptt-hesap-acma-ucreti-2017-800x416
Paylaş
 

Günümüzde ülkemiz genelinde faaliyet gösteren pek çok büyük banka bulunuyor. Bu bankalar üzerinden vatandaşlar isterlerse vadeli isterlerse de vadesiz olarak hesap açabiliyor. Ancak bazı bankalar tarafından uygulanan hesap işletim ücreti gibi ek ücretler ile karşılaşmak istemeyen vatandaşlar bankalara kıyasla daha uygun ve daha güvenilir bir hesap açma yolu arıyor. İşte bu noktada PTT sizin tercihiniz olabilir.

PTT Hesabı Nasıl Açtırılır?

Aslında pek her birey tarafından bilinmeyen PTT vadesiz hesap açma durumu hakkında herkesin aklında olan sorulara cevap veriyoruz. PTT hesap açmak için belirli bazı koşulları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir.

İlk olarak PTT hebası açabilmek için 18 yaş sınırını doldurmuş olmanız en temek koşuldur. Başvuru için PTT şubelerine gittiğiniz zaman PTT yetkililerine T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanınız ve bir adet fotokopisini beyan etmeniz ve ilgili yetkiliye PTT hesabı açmak istediğinizi beyan etmelisiniz.

18 yaş sınırını dolduran her bir kişinin kolay bir şekilde açtırabileceği PTT hesabı için başvuru esnasında hesap açma ücreti olarak sadece 5 TL alınmaktadır. Ancak ödemiş olduğunuz bu 5 TL hesap açma ücreti, hesabınız açıldıktan sonra hesabınıza tekrardan aktarılacaktır. Bu uygulamanın neden yapıldığını merak edenlere ise şöyle açıklayabiliriz. Hesap açma işleminin ardından hiçbir para transfer işlemi gerçekleşmez ise hesabın kapanma ihtimalini ortadan kaldırmaktır.

Bu duruma ek olarak PTT Şubelerine giderek ilgili yetkililer aracılığı ile PTT hesap açma başvurusu esnasında açılacak olan PTT hesabı ile internetten alışveriş ve ödeme yapmak istediğinizi beyan edin. Bu sayede PTT hesabınızın internet ödeme kullanımını açtırmış olurken diğer yandan da internet şubesine girebilmek için şifrenizi almış oluşsunuz.

Tüm bankalarda olduğu gibi PTT hesaplarında da kullanılan internet hesap şifreleri size pek çok noktada işlemler için kolaylık sağlayacaktır. PTT hesap açma başvurunuzun ardından hesabınız açılıyor ancak hesap kartınız size ortalama 2 hafta süre içerisinde kargo yolu ile iletiliyor.

PTT hesap kartınız elinize ulaştıktan sonra bir PTT ATM’sine giderek para çekme gibi tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Para çekme işleminde ek bir ücret alınmıyor ancak EFT gibi diğer işlemlerde belirli oranlarda kesintiler olabiliyor.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Kredi Notu Sorgulama
REKLAM