Krediyi Başka Bankaya Taşıyınca Faiz Oranı Ne Olur

krediyi-baska-bankaya-tasima
Paylaş
 

Var olan mevcut krediyi başka bankaya taşıyınca faiz oranlarının ne olacağı konusunda akıllardaki soru işaretini bu makalemizde cevabını bulabilirsiniz. Bankalar insanların hayatlarında önemli bir yer edinmeyi başarmıştır hatta imkansız olan araçlardan bir tanesi konumuna gelmiştir.

Bankacılık ürünlerinden en önemlisi olan krediler, kişilere farklı ihtiyaçlara göre farklı faiz oranları ile verilmektedir. Genelde en düşük faiz oranlı kredi türü ; ev kredisidir. Diğer adı ile mortgage olan kredilerde tüm bankalar rekabet ortamında olduğu için müşterilere en düşük faizli ev kredisi sunma amacındadır. Diğer kredi türlerinde de faiz oranları tüm bankalarda değişken olmaktadır.

Ev kredisini yapılandırmak karlı mıdır ?

Sizleri çok sevindirecek bir haber olacak bu yapılandırma ancak o kadar sevinmeyin arkadaşlar. Ülkemizdeki bankalar ne yazık ki bu konuda mevcut hakları ihlal etmektedir. En basit örnek ise sizlere vereceğimiz bu bilgileri dikkatlice okumanız !

” Merhaba ben Serkan, ev kredisini X bankasında 4 ay önce %1.07 ile 5 yıllık olacak şekilde çektim. İlgili tutar 50.000 olup 5 yıl sonunda tüm masraflar dahilinde cebimden 68.000 TL çıkacaktı. Gelen art arda faiz oranlarının düşürülmesi sonrasında gidip, bu kredimi yapılandırmak istedim zira faiz oranları X bankasında 0.90 lara kadar düşmüştü. Ancak beklediğim gibi olmadı zira X bankası ev kredisi yapılandırmasında benden faiz oranının normal faiz oranı ile alınacağını belirtip, %1.12 ile yapılandırma yapılacağını beyan etti. Hali ile bu şekilde yapılandırma yaptığımda cebimden ekstra 3.000 Tl çıkacaktır 🙂 Vay uyanıklar…

Krediyi başka bankaya taşıma

Durun hemen ben az değilim, bankacı olan diğer arkadaşımın bankasına gidiyorum. Y bankasında ise ev kredisi faiz oranları %0.92 yani yine kardayım. Ancak bankacı arkadaşın açıklaması ile yine dalavere ile karşılaşıyoruz. Zira ev kredisini başka bankadan farklı bir bankaya taşıdığımızda faiz oranları değişiyor. Ancak azalma olmuyor yine bankanın mevcut faizi ile karşılaşıyorsunuz.

Kısaca bilmenizde fayda olacak ev kredisini veya başka bir kredi türünü, başka bankaya taşımak istediğinizde çektiğiniz kredi faiz oranından daha yüksek faiz oranı ile karşılaşmak mümkün. Yani cebinizden fazla para çıkacaktır. Bu yüzden krediyi başka bir bankaya taşımak oldukça zararlıdır denilebilir.

krediyi başka bankaya taşıma

krediyi başka bankaya taşıma

Krediyi başka bankaya taşıyınca faiz oranları bu yüzden artabiliyor. Düşme bekleyenler bu konuda iyi bir araştırma yapmalı hatta diğer banka şubeleri ile görüşmeleri önerilir.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM