Kredi Notuna Bakmayan Bankalar Var Mıdır

kredi-notu
Paylaş
 

Kişiler bankalardan kredi başvurusu yaptıklarında bankaların onların kredi notuna bakarak, karar verdiklerini görmektedir. Kişiler kredi notuna bakmadan kredi veren bankaların olup, olmadıklarını sorgulamaktadırlar. Yapılan analizler sonrasında bu sorunuzun net cevabını buradan bulabileceksiniz.

Kredi Notu Nedir

Kredi notu kredi kayıt bürosu tarafından sorgulanıp, bankalar ile paylaştığı bir değerlendirme raporudur. Bu raporun adı kredi notu olup, kişilerin bankalar ile olan performansını vermektedir. Kredi notunun düşük olması o kişinin bankalardan krediyi alıp almayacağını etkilemektedir. Bu yüzden kredi notunun ortalamanın üzerinde yani 1100 puan üzerinde tutulmasında fayda vardır.

Kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar hakkında bir çok bilginin yanlış verildiğini söyleyebiliriz. Öncelikle hemen her bankanın önceliği artık kredi notuna göre karar vermesidir. Ancak kredi notunuzun düşük olsa dahi bankaların sizlere asla kredi vermeyecek gibi yanılgıya düşmemeniz gerekiyor. Zira bankalar rekabet içinde olduklarından dolayı, bir müşteriyi de kaybetmek yerine o müşteriyi kazanma amacındadır. Bu yüzden kredi notu düşük olanlara bankalar yine kredi verdiğini belirtelim. Ancak burada 2.etkenler devreye giriyor. Yani sizlerden kefil veya teminat göstermenizi talep edecektir bankalar.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar Var Mıdır

Bankalar sadece kredi vermemektedir, bir çok kurum ve kooperatiflerde kredi verdiğini belirtelim. Bunların tamamı sizlerin kredi notuna bakmazlar. Sizlerden genelde teminat talep etmektedir hatta bazı kurumlar tek kefil yerine iki kefil istemektedir. Örnek olarak esnaf kooperatifleri sizlere düşük faizler ile krediler sunabilir.

Kredi notuna bakmadan kredi veren bankaların genelde özel bankalar dışında, devlet bankalarının olduğunu söyleyebiliriz. Yani Ziraat katılım bankası, vakıfbank ve halk bankası bunlara örnek verilebilir. Yapılan araştırmalara göre Aktifbank ve Fibabank genel müşterilerinden ziyade yeni gelecek olan tüketiciler için kredi notuna bakmadan kredi verebileceklerini bir ara açıklamışlardı. Bu konuda asıl önemlisi ise kredi notunun önemidir. Yani kredi notunuzun değeri baya yüksek ise bankalarda bulunan kredi ürünlerinden çok düşük faiz oranları ile yararlanmak mümkündür. Bunu biraz açmak istediğimizde ise %0,90 ile %1,00 arasında kredi faiz oranlarını görmek isteyenlerin, öncelikle kredi notunu yükseltmek için çapa sarf etmelerini öneriyoruz.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM