Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme teknikleri
Paylaş
 

Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın son yıllarda bankacılık alanında en çok duymuş olduğu terimler arasında ilk sırada kredi notu gelmektedir. Bilindiği üzere bu yeni terim aslında birçok bankacılık işleminin gerçekleştirilmesine referans oynayan bir kriterdir. Kredi notu, herhangi bir banka müşterisinin yine herhangi bir banka üzerinden talepte bulunacağı kredili limit hesabı, kredi kartı, kredi, çek vb. işlemlerin alınabilmesine yönelik olarak referans olan bir kriterdir. Kredi notu yukarı seyir gösterdiği gibi genellikle birçok vatandaşımızda olduğu gibi aşağı yönlü seyirde ortaya koymaktadır. Bu konuyla ilgili olarak en dikkat çekici olanı düşük olan kredi puanının nasıl yükseltileceğidir.

Kredi puanını yükseltmek için bir takım kriterler ve teknikler bulunmaktadır. Uygulamaya konulacak olan işlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür. Bir banka müşterisi var olan kredi notunu yükseltmek için ilk olarak kullanmadığı ne kadar hesabı var ise hemen kapatması gerekmektedir. Daha önceden açtırmış olduğu tüm banka hesaplarından kullanmadıklarını hemen hangi hesap olursa olsun kapatmalıdır. Kredi notu yükseltmek için yapılacak olan ikinci hamle ise tüm borçların yok edilmesidir. Özellikle kredi, kredi kartı ve kredili limit mevduat hesaplarının her birini tek tek kapatması gerekmektedir. Tüm borçların yatırılması ile birlikte kredi notu yukarı yönlü bir seyir gösterecektir.

Borçların kapatılmasının ardından herhangi bir şekilde bir müddet kredi ve kredi kartı talebinde bulunmayın! Bulunacağınız her kredi kartı ve kredi talebi sizin kredi puanınızı olumsuz etkileyecektir. Bu hususa dikkat etmek çok önemlidir. Borçların kapatılmasının ardından bir müddet sonra kredi notu yükseltmek için yapılacak olan ilk hamle bankalar ile çalışmaya başlamaktır. İlk olarak banka üzerinden vadeli mevduat hesabı açıp bir miktar parayı burada tutmanızdır. Bu arada aylık gelen faturaların otomatik ödeme talimatı için yine vadesiz mevduat hesabı üzerinden talimat verin. Son olarak yine banka üzerinden küçük limitli kredi kartı talep edip bu kredi kartını düzenli olarak küçük meblağlar şeklinde kullanın ve borcunu hesap kesim tarihinden önce mutlaka yatırın. Bu işlemler size artı puan kazandırıp kredi notunuzu yükseltecektir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM