Kredi Notu Sorgulama Turkcell

turkcell-kredi-notu-ogrenme
Paylaş
 

Bankacılık alanında kullanılan terimler her geçen gün yenileri eklenerek hayatımıza girmeye devam etmektedir. Birçoğunun ne anlama geldiğini bilmeden kullandığımız bu terimler bankacılık alanının olmazsa olmazları arasındadır. Özellikle son yıllarda en çok duyduğumuz bankacılık terimi kredi notu olarak bilinen son derece önemli bir ifadedir. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından kayıt altına alınan her bir banka müşterisinin gerçekleştirmiş olduğu bankacılık işlemlerine karşılık olarak verilen puandır. Bu kayıt uygulaması son yıllarda artık sadece Findeks platformu olarak bilinen ülkemizdeki 9 bankanın öncülüğünde ve Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. iş birliği ile kurulmuş bir sistemdir. Banka müşterilerinin gerçekleştirmiş olduğu bankacılık işlemlerine karşılık olarak almış oldukları puanlar 1 ile 1900 arasında sıralanmakta olup sistem tarafından birkaç aşamaya ayrılmış bir durumdadır. Her aşamanın kendine has değerlendirmesi olup bu aşamalar risk grubuna göre değerlendirmeye alınır.

Peki, kredi notunu vatandaşlarımız nasıl öğrenir? Bununla ilgili olarak birkaç hizmet kanalı bulunsa da asıl hizmeti GSM operatörü olan Turkcell sağlamaktadır. Turkcell, kendi bünyesinde bulunan müşterilerine Turkcell ile kredi notu sorgulama uygulamasını başlatmış olup Findeks ile aynı platformda çalışmaktadır. Buna göre banka müşterileri talep etmeleri halinde GSM operatörü olarak Turkcell’i kullanıyorlar ise hemen cep telefonlarının mesaj yerine T.C. kimlik numarası ve doğum yılını aralarda boşluk olacak şekilde yazdıktan sonra 1122’ye kısa mesaj atmaları yeterlidir. Yapılan talebin ardından Turkcell inceleme yapıp aynı servis üzerinden talep eden müşterisine önceki kredi notu, mevcut kredi notu ve kredi notu seviyesi bilgilerinin her birini iyi, kötü ve orta değerlendirmeleri ile cevaplamaktadır. Turkcell ile kredi notu sorgulama işlemi için Turkcell müşterilerinden bu işlemin karşılığı olan 9 TL gibi bir ücret kesintisi yapar. Kredi notu ile ilgili olarak yapılacak olan sorgulamalarda dikkat edilmesi gerekenlerin başında ilk olarak kredi notu her an değişiklik gösteren bir durum olmayıp en az 2-3 aylık periyotlarda sorgulama yapılması gerekmektedir. Aksi halde yapılacak olan her gereksiz sorgulama sadece sizin talep edeceğiniz sorgulamaya karşılık olarak yapılacak olan ücret kesintisine mal olur.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM