Kredi Notu Nereden Öğrenilir

kredi notu nasıl öğrenebilirim
Paylaş
 

Bankalar kendilerinden çeşitli bankacılık ürünleri talep eden müşterilerine olumlu cevap verebilmeleri adına referans aldıkları ilk şey kredi notudur. Kredi notu, her bir banka müşterisinin çeşitli bankacılık işlemlerine karşılık olarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından puan verilen kayıt sistemidir. Şimdilerde Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ve dokuz bankanın öncülüğünde kurulan Findeks platformu üzerinden kredi notu takip edilebilmektedir. Gerçekleştirilen her bankacılık işlemine karşılık olarak verilen puanın kaydı kredi notu olarak tutulmakta olup banka müşterilerinin talep etmeleri halinde kredi notunu istedikleri zaman öğrenebilirler. Buna göre kredi notu nerden öğrenilir? Kredi notunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımızın kullanabileceği platformlar Findeks.com, bankalar, Kredi Kayıt Bürosu ve GSM operatörleridir.

Banka müşterilerinin talep etmeleri halinde kredi notunu hızlı öğrenebilmeleri için ilk olarak Fidenks.com platformunu kullanmaları tavsiye edilir. Hızlı, kolay ve pratik bir yöntemi bulunan bu sistem üzerinden kredi notunu öğrenmek isteyen banka müşterileri ilk olarak sisteme kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Kredi notu nerden öğrenilir sorusuna yanıt olarak sunulan hizmet kanalı sayesinde 1 ile 1900 puan aralığında yer alan Findeks kredi notunu anında öğrenebileceksiniz. Kredi öğrenme platformlarından biri de ülkemizde hizmet veren bir takım bankalardır. Bu bankalar kendi müşterilerine tanımış oldukları bazı imkânlar vardır. Özellikle internet bankacılığı üzerinden yapılacak olan sorgulama ile kredi notunu öğrenmek ancak birkaç dakikayı almaktadır. Ayrıca kredi veya kredi kartı talebinde bulunurken bankanın yapacağı sorgulamanın neticesi hakkında bilgi istenebilir.

Kredi notu nerden öğrenilir sorusunun bir diğer yanıtı için GSM operatörlerinin vermiş olduğu sistem kullanılabilir. Özellikle Findeks kredi notunun ilk uygulayıcıları arasında yer alan Turkcell kendi müşterilerine sunmuş olduğu avantaj sayesinde 9 TL karşılığında Findeks kredi notunun bilgisini vermektedir. GSM operatörü müşterileri cep telefonun mesaj yerine T.C. kimlik numarası ve doğum tarihini aralarda boşluk olacak şekilde 1122’ye kısa mesaj atmaları yeterlidir. Mesajı değerlendiren GSM operatörlüğü talep eden müşteriye eski kredi notu, mevcut kredi notu ve kredi risk durumunu bilgilendirmektedir. Bilgilendirme işlemi yine Turkcell firmasının kendi kısa mesaj servisi üzerinden yapılmaktadır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM