Kredi Notu Nedir

kredi notu neye denir
Paylaş
 

Son yıllarda özellikle finans sektörünü kullanan vatandaşlarımızın dikkatini çeken konular arasında hayatımıza giren yeni kavramlardır. Özellikle bankacılık alanından faydalanan bireylerin işittiği bu yeni terimler arasında en dikkat çekici olanı şüphesiz kredi notudur. Banka ile işi olan herkesin gerek banka reklamlarında gerek ATM üzerinden gerekse de diğer hizmet kanalları üzerinden adını sıkça duymuş olduğu kredi notu henüz tam olarak ne olduğu bilinmeyen bir terim olarak hayatımızda yer almaktadır. Peki, adını sıkça duyduğumuz kredi notu nedir?

Geniş bir yelpazede değerlendirilmesi gereken bu konu ile ilgili olarak verilebilecek en net cevap ise, banka veya finans kuruluşlarını kullanan bireylerin gerçekleştirmiş olduğu bir takım işlemlere karşılık olarak almış olduğu puanların kayıt sistemlerindeki karşılığına kredi notu denir. Kısaca bir banka müşterisi kredi ve kredi kartı talebinde bulunurken, çekilen kredinin geri ödemesinde, kredi kartının kullanımında, vadeli hesapların kontrolü vb. bankacılık uygulamalarında gereken hassasiyeti gösteriyor ise kredi notu yükselmekte iken, bu uygulamaların tersi durumunda ise düşme eğilimi gösterir.

Kredi notu nedir, ifadesinin karşılığı olarak bu ifadelere yer verilirken uygulama bakımında karşılığı ise bankanın kendisinden ürün talebinde bulunan müşterisine karşılık olarak geçmiş bankacılık kayıtlarının ne durumda olduğu bankacılık sicilinin ne durumda olduğu hakkında bilgi sahibi olmasına yarar. Kredi notunun kayıt işlemi Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından veya henüz yeni kurulan Findeks kredi notu olarak bilinen yeni kayıt sistemi üzerinde tutulmaktadır. Kredi notu değerlendirmesi kayıt büroları tarafından 0 ile 1900 puan arasında olup 0-799 arası çok riskli, 800-1299 arası orta riskli, 1300-1499 arası az riskli, 1500-1699 arası iyi ve son olarak 1700-1900 arası ise çok iyi ifadeleri ile belirtilir. Ülkemizde bankaların kendisinden ürün talebinde bulunan müşterilerine karşılık olumlu yanıt verdiği puan aralığı az riskli grubu ve üzerindeki puan tablosudur. Kredi notu nedir, diye sorup cevap bekleyen vatandaşlarımız için bir nevi referans çizelgesi denilebilir. Bankaları sık sık kullanan vatandaşlarımız için dikkatini çekmek isteyeceğimiz en önemli noktanın artık kredi notunu hafife almamalarıdır.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM