Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu niçin Düşer
Paylaş
 

Bankalar üzerinden çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan vatandaşlarımızın dikkat etmediği veya anlayamadığı konuların başında talep ettikleri kredi veya kredi kartlarının neden banka tarafından reddedildiğidir. Herhangi bir ihtiyacın karşılanması adına kredi talebinde bulunan düzenli gelir sahibi biri talebinin olumsuz karşılanmasını bir türlü anlayamamaktadır. Bu konu birçok kişi tarafından iletilirken aslında talebin reddedilmesi olayı değil sadece talepte bulunan kişinin bankacılık sicilinin düzgün olmaması yani kredi notunun düşük olmasıdır. Peki, kredi notu neden düşer sorusuna nasıl bir yanıt bulunabilir. Kredi notu düzenli bankacılık işlemlerine karşılık olarak yukarı seyirli bir hareket ortaya koyarken, düzensiz bankacılık işlemlerine karşılık ise düşme eğilimi gösterir. Bu konuyla ilgili olarak kredi notunu etkileyen unsurlara bakmak gerekir. Buna göre kişinin mevcut borç durumu başta olmak üzere çekilen kredilerin geri ödeme süreci ve kullanılan kredili limit hesabı ile birlikte kredi kartlarının düzenli kullanılıp kullanılmadığı kredi notu neden düşer sorusunun yanıtları arasında yer alır.

Banka müşterileri çekmiş olduğu krediyi her ay düzenli olarak taksitlerini ödemediği takdirde ister istemez bir takım sıkıntılar yaşanmasına neden olur. Taksitin ödenmemesi başta icra takibi ve yasal takip gibi işlemlerin gerçekleştirilmesine neden olduğu gibi özellikle kredi notunun düşmesi noktasında çok etkilidir. Kredi haricinde kredi notu neden düşer sorusunun başlıca kaynağı kredili mevduat hesaplarının kullanımına bağlı olarak karşılaşılan bir takım sorunlar vardır. Buna göre özellikle her ay maaşına tanımlanmış olan eksi limitini kullanıp ay sonunda ödemesi geldiğinde tamamını kapatmadığı takdirde kredi notu yine düşüş eğilimi göstermektedir. Ayrıca mevcut kredi veya kredi kartı var iken yeni kredi veya kredi kartı talepleri yine kredi notunun düşmesine neden olur. Bunun için ihtiyaç duyulan karttan ziyade limit artırımına gidilmesi daha iyidir. Böylelikle kredi notunun düşmesine engel olunur. Kredi notu neden düşer sorusuna sebep olan durumlardan biri diğeri ise vadeli mevduat hesabında bulunan paranın vadesinden önce bozulmasıdır. Elindeki parayı mevduat hesabına yatırıp vadesinden önce bozan vatandaşlarımızın kredi notu düşüş eğilimi gösterir. Kredi notunu düşüren unsurların başında her ay kullanılan kredi kartının borucuna karşılık olarak tamamının ödenmesi gerekir.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM