Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekebilirim ?

Kredi-Notu-kac-olmali
Paylaş
 

Kredi notu, bankaların müşterilerine kredi verirken öncelikli olarak kontrol ettikleri bir puanlama sistemidir. Bankalar açısından oldukça önemli olan kredi notu, müşterilerin geçmiş dönem kredi kartı borcu ödemeleri veya bankacılık faaliyetlerini kullanırken göstermiş oldukları davranışlar baz alınarak oluşturulur. Bu kriterlere göre ortaya çıkan kredi notu, bankalara kredi için başvuru yaptığınızda değerlendirmeye alınır ve kredi notunuz yüksekse kredi alma şansınız daha yüksektir.

Kredi notu geçmiş yıllardan sadece bankalar tarafından sorgulanır ve kredi başvurusu yapan müşterinin haberi olmadan işlem yapılırdı. Fakat günümüzde geliştirilen findeks.com sistemi sayesinde herkes kendi kredi notunu sorgulayıp bu not durumuna göre kredi başvurusu yapmaktadır. Peki sorguladığımız kredi notu kaç olursa kredi alabilirim ?

Her banka kendi belirlediği kriterler doğrultusunda müşterilerine kredi olanağı tanımaktadır. Kredi notunuzun çok düşük olmadığı durumlarda kredi alabilirsiniz. Çünkü son zamanlarda faiz oranlarının yüksek oluşu insanları krediden uzaklaştırmış durumda. Bu nedenle müşteri yokluğundan yakınan bankalar kredi notu orta seviyede olan kişilere bile kredi şansı tanımaktadır. Fakat kredi notunuz yüksek ise bankalardan daha yoğun bir ilgi ile kredi çekme imkanınız bulunmaktadır.

Bankalar kredi notu yüksek olan kişilere belirledikleri faiz oranlarından daha düşük faiz oranı belirleyerek kredi notu yüksek müşterilerine daha uygun ödeme şekilleri sunmaktadır. Fakat kredi notu düşük olan kişiler bu avantajlardan yararlanamaz. Netice olarak kredi notunuzu orta ve yüksek seviyelerde tutmanız kredi almanız için yeterli olduğu anlamına gelmektedir. 

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM