Kredi Notu Kaç Olmalı

kkb kredi notu kaç olmalı
Paylaş
 

Banka müşterilerinin son günlerde en çok muhatap olduğu konuların başında şüphesiz kredi notu ilk sırada gelir. Bunun başlıca sebebi ise; bankalardan talep edilen kredili mevduat hesabı, kredi, kredi kartı gibi ürünlerin talebine karşılık müşterilerinin kredi sicillerini kontrol etmektedirler. Kredi notu düşük olan kişilere olumsuz yanıt verilirken, banka için ideal sınır olarak kabul edilen seviyede kredi notunun olmasına karşılık taleplere olumlu yanıt verilir. Peki, kredi notu kaç olmalıdır? Kredi notu artık Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ve ülkemizdeki dokuz bankanın öncülüğünde kurulan Findeks platformu üzerinden takip edilmektedir. Platform kredi notu aralığını kendi içerisinde sınıflara ayırmaktadır. Her bir sınıf kendi içerisinde kredi notunun risk durumunu bankaya ve talep eden bireysel ile ticari müşterilere sunmaktadır. Findeks kredi notuna bakıldığında 0-799 aralığı, 800-1299 aralığı, 1300-1499 aralığı, 1500-1699 aralığı ve son olarak 1700-1900 aralığı olarak kabul edilen sınıflara ayrılmıştır. Kredi notu kaç olmalıdır diye merak edenler için her bir sınıfın ne manaya geldiğini şimdi ifade ederek açıklayalım.

Kredi notunun ilk aralığı olarak kabul edilen 0 ile 799 arasında bir puana sahip olanlar en riskli grup olarak ifade edilir. Bu nota sahip olan kişilerin çeşitli banka ödemeleri geciktiği gibi aynı zamanda bir takım yasal takiplere de takılmış olup herhangi bir şekilde bankalardan ürün talep ettiğinde olumlu yanıt almaları neredeyse imkânsızdır. Kredi notu kaç olmalıdır derken ikinci aralığımız ise 800 ile 1299 arası olup bu aralığa sahip olan bireyler bankalardan ürün talep ederken kefil veya ipotek gösterecekleri bir takım taşınmazlar ile iş yapabilirler. Üçüncü aralık ise 1200 ile 1499 arası olup bu grup az riskli gurup olarak ifade edilir ve birçok banka kredi veya diğer bankacılık taleplerine olumlu yanıt vermektedirler. 1500 ile 1699 Aralığındaki bir puana sahip olan bireyler ise iyi durumda olup herhangi bir şekilde mevcut ödemelerini ertelemeden gerçekleştiren vatandaşlarımızdır. Kredi notu kaç olmalıdır sorusuna son muhatap olan grup ise çok iyi denilen ve 1700 ile 1900 puan aralığına sahip olan gruptur. Bu grupta yer alan bireyler herhangi bir sıkıntı yaşamadan maksimum seviyede bankalardan faydalanabilirler.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM