Kredi Notu Hesaplama

Banka müşterilerinin son yıllarda finansal terim kavramı olarak en çok duyduğu ve sürekli olarak karşısına çıkan terimlerden biri kredi notudur. kredi notu, banka müşterilerinin gerçekleştirmiş olduğu bir takım işlemlere karşılık olarak verilen puandır. Herhangi bir banka müşterisinin mevcut kredi notu hesaplama noktasında kullanılan kriterler ile ilgili olarak aşağıdaki hususlar değerlendirmeye alınır. Yapılan bu değerlendirme noktasında dikkate alınan hususlar müşterinin kişisel bilgileri, mevcut borç durumu, yakın zamanlı kredi, kredi kullanım oranı, kredi ve kredi kartı durumudur. Hesapla sırasında kişisel bilgiler dikkate alınırken; aylık gelir miktarı, yaş, meslek, eğitim, çalışma süresi, medeni durumu, oturduğu muhit, sahip olunan mal varlığı vs. gibi başlıklar kriter olarak değerlendirilir.

Kredi Kayıt Bürosunun kaydiyeye aldığı bu bilgiler ışığında dikkat ettiği kısaca banka müşterisinin sosyal yaşam statüsüdür. Kredi notu hesaplama ile ilgili olarak kredi ve kredi kartlarının durumu puanın %30’luk bir payına sahiptir. Bilindiği üzere ülkemizde neredeyse birçok kişi ihtiyacına yönelik olarak ya kredi ya da kredi kartı kullanmaktadır. Kredi ve kredi kartının kullanımı noktasında bakılan kriterde mevcut borçlarının geri ödemesi sırasında ne kadar dikkat edildiğidir. Hesaplama noktasında dikkate alınan ve %25’lik bir kritere sahip olan mevcut borç durumu ise; banka müşterisinin tüm banka üzerindeki işlemlere karşılık olarak borcunun ne durumunda olduğu konusudur.

Kredi notu hesaplama işleminde dikkate alınan bu kriter ile ilgili olarak bankanın müşterisine sunmuş olduğu kredili limitler başta olmak üzere kredi ve kredi kartı borçları da dikkate alınanlar arasındadır. Yakın zamanlı kredinin kredi notunun hesaplaması sırasında dikkate alınan hususlar ile ilgili olarak banka müşterisinin sürekli olarak kredi başvurusunda bulunması ve sürekli olarak yeni kredi kullanması kredi notunun hesaplanması noktasında dikkate alınıp %20 etkiye sahiptir. Kredi notu hesaplama konusunda %15’lik bir değere sahip olan son husus ise kredi kullanım oranıdır. Kullanım oranında en çok dikkat edilen herhangi bir şekilde şimdiye kadar hiç kredi kullanmaya biri ile kullanan arasındaki farkın olmasıdır. Hiç kredi kullanmayan birinin kredi notu daha düşüktür.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM