Kredi Notu En Yüksek Olan Ülkeler

EFSF - Downgrading
Paylaş
 

Bir süredir hayatımızın yön veren etken durumlarından biri olan kredi notları gündemdedir. Son yıllarda ülkemizin kredi notu sürekli olarak dalgalanmalar halindedir. Söz konusu olan kredi notu bankalar ile ilgili bütün finansman işlemleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olan belgelerdir. Dünya ülkelerinin de aynı bireylerin sahip olduğu şekilde kredi notları bulunmaktadır. Haberimize konu olan ülkelerin kredi notu hesaplama işlemleri normal hesaplamalara kıyasla daha farklı ve daha karmaşık bir şekilde gerçekleşmektedir.

Ülkeler için uygulanan kredi notlarında en üst seviye olarak AAA puanlaması kabul ediliyor. Söz konusu olan kredi notlarında en yüksek değere sahip olan ülkeleri sizin için haberimizde bir araya getirdik. Sözü geçen ülkelerin kredi notlarını belirleyen kuruluşların tamamı Amerika kökenli kuruluşlar olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkelerin kredi notlarını belirleme noktasında etkin bir rol oynayan kuruluşlarsa standart Poor’s, Fitch ve Moody’s şeklindedir. Ülkelerin kredi notlarının belirlenmesi noktasında yapılan hesaplamalar bu ük kuruluş tarafından bir bir aynı şekildedir. Ülkelerin kredi notlarının belirlenmesinde kullanılan puanlama türü ise AAA, AA, A, BBB, BB, BB, CCC, CC, C şeklinde olmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz kredi puanlama sisteminin zirvesinde ise en iyi puan olan AAA bulunuyor.

Bu noktada ülkelerin kredi notlarının belirlendiği harf sisteminde bir ülkenin kredi notu harf sisteminde ne kadar ileri giderse o ülkenin kredi notu o kadar kötü olmaktadır. Şimdi ise gelin birlikte dünyanın en iyi kredi notuna sahip olan ülkelerine bir göz atalım.

Kredi Notu En Yüksek Olan Ülkeler

Kredi notu en yüksek olan ülkeler sıralamasının başını Finlandiya alırken kredi notu AAA olup durumu durağan şekilde seyretmektedir. İkinci sırada ise Almanya yer alırken kredi notu AAA olup durumu negatif yönde seyretmektedir. Lüksemburg’da bu listenin üçüncü sırasına AAA kredi notu ve negatif durumu ile giriyor.

Hollanda AAA kredi notu ve negatif durumu ile listenin dördüncü sırasında yer alırken İsveç bu listenin beşinci sırasına AAA kredi notu ve durağan durumu ile giren bir diğer ülke oluyor. Norveç AAA kredi notu ile durağan durumda seyrederken Singapur AAA kredi notu ve durağan durumu ile listenin bir diğer ülkesi oluyor.

İsviçre AAA kredi notuna sahip ve durağan duruma sahip olarak listede yer alırken Avusturya’da AAA kredi notuna ve durağan bir gidişata sahiptir. Listede yer alan Kanada AAA kredi notuna sahipken durağan duruma sahiptir. Son olarak ise Danimarka AAA kredi notu ile durumu durağan halde olan son ülkedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Kredi Notu Sorgulama
REKLAM