Kredi Kartımın Limitini Nasıl Artırabilirim

kart-limiti
Paylaş
 

Kredi kartı kullanımı giderek artmakla beraber limitlere takılanların sayısı da oldukça fazladır. Bu yüzden kredi kartı limit artırma talepleri dolup taşar.

Kart Limitlerinin Belirlenmesi

Bir anket firması tarafından yapılan ankette insanlar %70’i ceplerinde yeterli miktarda nakit olsa bile alışverişlerinde kredi kartlarını kullanıyorlar. Peki kredi kartının limitini nasıl artırabilirim sorusuna gelin birlikte cevap arayalım.

Kredi kartı limitleri, müşterilerin başvuru esnasında beyan ettikleri gelir miktarı ile orantılı olarak değişmekte, aynı zamanda bankadan bankaya göre de değişmektedir. Banka tarafından kredi ilişkisi kurmak amacıyla başvuru yapan müşterilere kredi kartı temin edilir.

Kredi kartının limitini yükseltmek

Ülkemizde 2 farklı kredi kartı limit belirleme yöntemi kullanılmaktadır.

Birincisi, kart sahiplerinin sahip oldukları kartların her birine farklı farklı limit tanımlanmasıdır. Büyük kredi kartı portföyüne sahip bankaların kredi politikaları açısından bazı su istimal durumlar içeriyor olması sebebiyle zamanla azalıyor olsa da, halen daha nadiren rastlanan bir uygulamadır.

kredi kartın limitini artırmak

İkincisi ise, her kart sahibin tek bir borçlanma limiti olmasıdır. Bu durumda kart sahibi aynı bankadan ikinci bir kredi kartı çıkartsa bile borçlanma limitinde herhangi bir değişme olmaz. Genellikle ülkemizde aynı bankadan 2. kredi kartı nadir oranda verilmektedir.

Kredi kartı limitiniz, başvurunuz esnasında belgeleye bildiğiniz gelir düzeyine göre belirlenmektedir. Yani sahip olduğunuz ve olabileceğiniz kart limiti gelir oranınız ile orantılı olarak değişmektedir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Geçtiğimiz yıllarda çıkan kredi kartı yasası öncesinde bankalar müşterilerinin kredi kartı limitlerini farklı yöntemler ile kolay bir şekilde artırabiliyorken, günümüzde bu sistem bir hayli zorlaşmıştır. Çıkan bu yasa gereğince sadece kredi kart sahibinin talebi doğrultusunda kredi kartı limit artışı yapılabilmektedir. Bu yüzden, düzenli bir ödeme şekline sahip olmanız durumunda bankanız sizi arayarak “kredi kartı limit artırımını onaylıyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltebilirler.

Eğer böyle bir telefon almadıysanız, limit artırma isteğinizi sizin belirtmeniz gerekmektedir. Kartınızı temin ettiğiniz bankanın müşteri hizmetleri telefonunu arayarak bu başvurunuzu iletebilir veya size en yakın şubesini ziyaret ederek başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda bankanız sizden maaş ve gelir durumunuzu belgelemenizi isteyebilmektedir.

Kredi kartı limit artışı talebinizi ilettiniz. Peki hangi kriterlere göre bu artış gerçekleşecek?

  • Kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar
  • Düzenli bir kredi kartı ödeme siciliniz
  • KKB’nin size özel sunduğu puan

Kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar düzenli bir ödeme ile bankaya ödeniyorsa ve KKB’nin size sunduğu puan yeterli düzeydeyse kredi kartı limit artışınız hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Peki bu kriterleri uzun süredir sağlayamama durumunuzda ne yapmanız gerekir?

Bunun için en sağlıklı yöntem sizin adınıza kayıtlı elektrik, su, doğal gaz, telefon, cep telefonu, internet gibi faturaları kendi kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatına alıp, düzenli bir ödeme sağlamak. Bu işlemi yaptıktan birkaç hafta sonra KKB puanınız artacağı için limit artışınız daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM