Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Kredi-Kartımdan-Alışveriş-Yapılmış-619x330
Paylaş
 

Ülkemizde uzun zamandan beri kullanımda olan kredi kartları tüketicilere sağladığı kolaylıklar ve avantajlar yüzünden oldukça tercih edilse de bu sağladığı avantajlar ve kolaylıklar ile birlikte bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle internet üzerinden kredi kartınız ile gerçekleştireceğiniz alışverişler neticesinde dolandırılma ihtimaliniz bulunmaktadır. Siz de sebebini bilmediğiniz şekilde kredi kartınız aracılığı ile dolandırılmış olabilirsiniz.

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızdan sizin haberiniz olmadan nakit çekimi ya da pos üzerinden çekim yapılabilir. Bu durum neticesinde yapacaklarınızı maddeler halinde sıraladık.

  • Bu gibi bir durumla karşılaşmanız halinde ilk işiniz hızlı bir şekilde bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın banka şubesine giderek kredi kartınızın iptal edilmesi olmalıdır.
  • Kredi kartınızın iptal edilmesinin ardından internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz alışveriş ödemelerinin bir listesini edinin.
  • Çıkarmış olduğunuz alışveriş listesini bankanıza giderek konu ile ilgili başvuruda bulunun. Banka yetkilileri sizden konuyu açık bir şekilde beyan eden dilekçe isteyecektir. Dolduracağınız dilekçeye edinmiş olduğunuz alışveriş listesini de eklemenizde fayda vardır. Dilekçe doldurma işleminin ardından banka yetkililerinin size bildireceği faks numarasına dilekçenizi ve alışveriş listenizi fakslamanız gerekiyor.
  • Faks çektikten ortalama 3 ila 4 gün sonra dilekçeniz ve alışveriş listeniz incelemeden geçecek ve tespit tutanağı hazırlanacaktır. Tarafınıza ulaşan tespit tutanağı ile birlikte savcılığa giderek konu ile ilgili başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
  • Listemizin başından beri sıraladığımız işlemleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmenizin ardından tüm sürecin takibi bankanız yürütecek olup ortalama 90 gün içerisinde size olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelecektir.

Bu tarz bir durum neticesinde başvuru yapmanızın ardından sizin yaptığınız bir yanlışlık olduğunu fark ederseniz yapmış olduğunuz başvuruyu iptal etme hakkına sahipsiniz. Diğer yandan ise akıllı cep telefonunuza kredi kartınız ile şu tutarda alışveriş yapıldı şeklinde bir mesajın gelmesi halinde bu mesajları alıverişi siz yapmış olsanız dahi saklamanızı tavsiye ederiz.

Diğer yandan ise eğer bu alışverişi siz gerçekleştirmediyseniz ilgili firmayı aramak yolu ile gerçekleştirilen alışverişin sizin bilginiz dahilinde gerçekleşmediğini ve eğer ürün teslim işlemi gerçekleşmedi ise teslimat işleminin durdurulması ve iptal edilmesini talep etme hakkına sahipsiniz.

Ancak görüştüğünüz firma yetkililerinden ürünün teslim edildiğini ve bu konuda kendilerinin yapabileceği bir şey olmadığı yönünde bir yanıt alırsanız üst kısımda belirtmiş olduğumuz yolu izleyerek durumu yargıya taşıyabilirsiniz.

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım? Konusu ile ilgili aklınıza takılan soruları ekibimize iletebilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Kredi Notu Sorgulama
REKLAM