Kredi Kartı Aidatını Geri Alma Kesin Yolu

kredi-karti-aidatini-geri-alma
Paylaş
 

Kredi kartları kullananların yılda 2 kez karşılaşıp sinirlendiği bir durum olan kart aidatı, artık kesilse dahi kısa yoldan geri alınabiliyor. Aidatı geri alma yollarını bu konumuz üzerinden öğrenebilirsiniz.

Tüketicilerin en çok şikayet ettiği ve bankalar bazen kavga ettiği, bazen mahkemelere giderek sonuç almaya çalıştığı konuların başında Kredi Kartı aidatı gelmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bu konuda bir yönetmelik çıkarmış ve bankalardan aidat almadığı bir Kredi Kartı çıkarmasını istemiş bunu zorunlu tutmuştur. Ancak bu kartlarda taksit ve puan uygulaması bankanın keyfiliğine bırakıldığı için tüketici tarafından tercih edilmemiştir. Yargıtay 13. Daire emsal kararı ile 10 yıl geriye dönük olarak Kredi Kartı aidatları geri alınabilmektedir. Bu yöntem için zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu karar eski, iptal edilmiş kartlar içinde geçerlidir. Yapılması gereken bankaya gidip ekstreleri talep etmektir. Bankanın vermeme durumu yoktur, aksi bir durumda Tüketici Hakem Heyetine başvurulursa bu belgeler yine alınacaktır. Hakem Heyetlerinde bu davalar en çok 3 ay sürmektedir. Yargı kararı açıktır ve bankanın ileri süreceği Kredi Kartı sözleşmesindeki tüketici imzası bu kararla geçersiz kılınmıştır. Kredi Kartı aidatını geri almanın kesin çözümü şudur;

kredi kartı aidatını geri alma

kredi kartı aidatını geri alma

Kredi Kartının Aidatını Nasıl Geri Alabilirim

1 – Öncelikle bankaya giderek ya da telefonla bunu talep etmek kararı bilen ve iyi niyetli olan bankalar sorun çıkarmadan ödeme yapmaktadır.

2 – Bankanın kartı aldığınız şubesine ve genel müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmak.

3 – Bu aşamada yargıdan önceki son çare olarak kartın iptalini istemek geliyor ki çoğu aidat bu aşamada iade ediliyor.

4 – Hakem Heyetlerindeki hazır dilekçe ile başvuruda bulunmak.

5 – Hakem Heyetlerinde çok büyük olasılıkla tüketici kazanıyor banka itiraz etse de karar değişmiyor.

Bu süreçle 10 yıl geriye dönük olarak tüm Kredi Kartı aidatlarını geri alabilirsiniz. Hatta iptal edilmiş Kredi Kartlarının bile.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM