Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur

kredi-borcu
Paylaş
 

Bir çok kişi banka kredi ödenmezse hapis cezası var mı sorunun net yanıtını merak etmektedir. Bu konu hakkında banka departmanları ile yapılan soru cevap sayesinde akıllardaki sorunun net yanıtını vermiş olacağız.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur

Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda ülke geneli asgari ücret 1300 TL’ye çıkmış olsa da, maaş zammı ve harcama zammı dengesi sebebiyle halen bir çok kişi kredi borcu ve kredi kartı borcundan mustarip. Bankaların ardı arkası kesilmeyen aramaları, sms’leri ve posta yolu ile gönderdikleri bildirgeler de insanları hapis korkusu ile karşılaştırıyor. Biz de “Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mıdır?” sorusunun cevabını sizler için veriyoruz. Başlarken şunu söylemeliyiz ki; korkmayın!

Kredi borcu ödenmezse

İlk olarak belirtmek istediğimiz şey, borcunuzu kapatmanız için bankanızın size vereceği 90 günlük süre. Bu sürenin başlangıcında telefonla, smsle veya posta yoluyla mutlaka size bilgi verilecektir. Bu haberi aldığınızda, size bildirilen rakam ile 10 gün sonraki rakam farklı olabilir. Çünkü 90 günlük süre boyunca gecikme devam ettiği için borcunuza gecikme faizi uygulanmaya devam edecektir.

Eğer ki bu 90 günlük süreç içerisinde borcunuzu ödeyemeseniz, bankanız avukatları ile birlikte sizin için idari bir süreç başlatacaktır. Bu süreç “idari takip süreci”dir. Hemen aklınıza “İdari takip süreci içerisinde borcumu ödemezsem hapse girer miyim?” şeklinde bir soru gelebilir. Bu sorunun cevabı ise şu şekilde;

Banka borcu hapis cezası 2017

İdari takip süreci başladığında bankanız, borcunuzun yapılandırılması için size teklif sunar. Bankanızın size sunduğu bu teklifi kendinize uygun görür ve kabul ederseniz, ödeme süreciniz tekrar başlar. Bu sayede borcunuzu, bankanızın uygun gördüğü teklif doğrultusunda taksitlendirerek ödeme şansını elde etmiş olursunuz.

Eğer ki teklif size uygun gelmezse ve bu sebepten bankanızın size sunduğu kredi borcunuzu yapılandırma teklifini reddederseniz veya bu teklifi kabul ettiğiniz halde ödememeye devam ederseniz, bankanız borcunuz için hukuki süreç başlatabilir. Bu defa yasal bir süreç başlama ihtimali oldukça yüksektir. Lakin, bankanız borcunuzun miktarı, gelir durumunuz ve daha önceki ödeme şekillerinize göre size yeni bir teklif sunması da ihtimal dahilindedir.

kredi borcu ödenmezse hapis cezası varmı

kredi borcu ödenmezse hapis cezası varmı

Eğer yasal süreç başlamış bir kredi borcunuz var ise şunu bilmenizi isteriz ki bankaya olan kredi borcunuz veya kredi kartı borcunuz hapse girmenize neden olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 38. Maddesine göre “Kimse, bir sözleşmeden doğan taahhüdü yerine getirmemek durumu yüzünden özgürlüğünden mahrum bırakılamaz” şartı, size güven verebilir.

Kredi boru ödenmezse hapis cezası varmı

Kredi kartı veya kredi borcunuzun yasal takibi başlaması durumunda, bankanızın anlaşmalı olduğu bir hukuk firması ya da avukat sizinle iletişime geçmeye çalışacaktır. Bunu, telefonunuza gelen yoğun SMS ve aramalardan çok net bir şekilde alabilirsiniz. Sizi aradığınızda, avukatlık bürosunda çalışanlar ile konuştuğunuzu, avukatlar ile görüşmediğinizin bilincinde olarak hareket etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü, sizinle görüşürken size “borcunuzu ödemezseniz hapse girersiniz!” şeklinde huzurunuzu bozacak cümleler söyleyebilirler.

Kesinlikle bu cümleleri dikkate almamanızı tavsiye ederiz. Bu, sizi korkuttuklarında ödeyeceğinizi düşündükleri için izledikleri alışagelmiş bir yöntemdir. Sizi riske atabilecek asıl sorun, hakkınızda başlatılması kuvvetle muhtemel olan icra takibidir. Çünkü icra takibi başladıktan sonra haciz memurları kapınıza gelebilirler. Banka hesaplarınıza el koyabilirler. Bu sayede maaşınızdan kesinti yapabilirler.

Makalemiz boyunca sizlere banka borcunuz yüzünden hapse girmeyeceğinizi söyledik. Sizin için hapis riski yaratan tek bir durum söz konusu olacaktır. Bu istisnai durum ise şudur; icra aşaması başladıktan sonra, size dava açan hukuk bürosu vasıtasıyla adliyede, icra müdürünün de imzasının bulunduğu bir taahhüt belgesi imzalarsanız ve taahhüt ettiğiniz aylık ödemenizi aksatmaya başlarsanız 3 ay süre ile hapis cezası ile yargılanmanız mümkündür. Bu ceza, size banka tarafından değil; devlet memurunun gözetiminde ve onayında devlete verdiğiniz sözü tutmadığınız için verilecektir.

Bu nedenle, kredi kartı veya kredi borcu yasal takip sürecine düşmüş olan vatandaşların avukatların vereceği ödeme planına göre borçlarını ödemeleri mümkün değilse, hiçbir şart ve koşul altında imza atmamalarını tavsiye ederiz.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM