Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı

kredi-borcu-hapis
Paylaş
 

Kredi borcu ödenmediği takdirde bireyler, hapis cezasının olup olmadığını sorgulamakta. Hali ile krediyi ödemezsem hapis cezası alır mıyım, gibi soruları bizlere sormaktadır. Ülkemizde kredi kullanım oranları günden güne artmakta. Kullanılması sırasında herhangi bir endişe duymayan insanlarımız malesef ödeme konusunda bir hayli sıkıntılı günler yaşıyor. “Kredi borcumu ödeyemezsem hapse girer miyim” gibi birçok konuda böylelikle gün yüzüne çıkıyor. Bankaların bu konuda esnek davranması ise tüketiciyi oldukça rahatlatmış durumda ekstre atlatma,ekstre taksitlendirme ve yapılandırma gibi birçok kolaylık tüketiciye sunuluyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası

Öncelik borcunu ödemeyen tüketiciye bankalar tarafından 90 gün gibi oldukça uzun bir ödeme süresi veriliyor. Bu süre içerisinde tabi ki gecikme faizi uygulanmaya devam ediyor. Sürecin sonunda eğer borç ödenmez ise size idari takip süreci başlatılır. Bu süreçte banka size borcun yapılandırılmasıyla alakalı bir teklif sunar. Bu teklif kabul edilirse borç yapılandırılır taksitlendirilir ve ödeme yoluna gidilir. Peki kabul edilmez ise ? Bu şart kabul edilmez ise hukuki takip sürecine tabi olacaksınız.

Hukuki takip sürecinde yasal işlemler başlatılır size ait olan değerli eşyalar mahkeme tarafından kullanımınızdan çıkarılabilir. Veya yeni bir yapılandırma sürecine girebilirsiniz. Öncelikle hukuki süreçten kesinlikle hapis cezası yoktur. Anayasamızın 38.Maddesine göre Kimse bir sözleşmeden doğan taahütü yerine getirmedi diye özgürlüğünden mahrum bırakılamaz ibaresi yer almaktadır.

kredi borcu ödenmezse hapis

kredi borcu ödenmezse hapis

Bir istisna hariç! eğer ki siz borcumu ödeyeceğim diye bir taahüt verip ödemezseniz 3 ay süre hapis cezasına çarptırılmanız mümkün. Bu süreç boyunca avukatların size dayattığı hiçbir belgeye imza atmamanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM