Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

qaewwrgehty
Paylaş
 

ülkemizde bankalar aracılığı ile almış olduğu kredinin geri ödeme planına bağlı kalamayarak ödemeleri aksatan ya da tamamen kredi ödemelerini yapamayacak duruma gelen vatandaşlar olabiliyor. Bu durum neticesinde insanlar başına gelebilecek olumsuz durumları merak ediyor. Özellikle kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı şeklinde sorular ile sık sık karşılaşıyoruz. Kredi borcunun ödenmemesinden kaynaklanabilecek durumları bu haberimizde açıklıyoruz.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan tüm bankalardan alacağınız kredilerin geri ödemesi noktasında zorluk çekmeniz ve ödeyememeniz halinde bankalar size 3 aylık bir süre tanıyabiliyor. Bu 3 aylık süre sizin kendinizi maddi olarak yeterli düzeye getirmeniz ve geri ödeme taksitlerini tekrardan düzenli olarak ödemeye başlayabilmeniz için tanınan süredir. Ancak bankalar tarafından size tanınan bu 3 aylık süreç içerisinde gecikme faizi uygulanmaktadır.

Diğer yandan ise bankalar tarafından tüketicilere tanınan bu 3 aylık yasal sürenin sonuna kadar herhangi bir ödeme yapmaz ya da yapamazsanız bankalar size ek olarak 1 hafta daha süre tanıyabiliyor. Ancak bu süre her banka için geçerli olmamakla birlikte bazı bankalar bu süreyi tanımadan direkt olarak yasal sürece başlayabiliyor.

Bankalar tarafından size tanınan bu süreler içerisinde ödemeleri gerçekleştirmezseniz sürecin sonunda idari takip süreci başlamaktadır. Bankalar tarafından başlatılan bu idari süreç içerisinde sizlere bankalar tarafından yapılandırma teklifleri sunulmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu bu yapılandırma tekliflerini onaylamanız halinde borcunuz için yapılandırma sürecine girersiniz. Fakat bankaların sunmuş olduğu bu yapılandırma tekliflerini reddetmeniz ve mevcut ödemelerinizi yapmamanız halinde ek olarak süre tanınmaksızın yasal süreç devreye girer.

Şimdi asıl sorumuz olan Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı? Sorusuna cevap vermek gerekirse yasal takip sürecinin başlaması sizin hapis cezası alacağınız anlamına gelmez. Bankalardan alacağınız kredi borcunu ödeyememeniz halinde hapis cezası söz konusu dahi olamaz. Bunun güvencesi ise Türkiye cumhuriyeti Anayasasının 38. Maddesine dayanmaktadır. Anayasamızın 38. Maddesi uyarınca hiç kimse bir sözleşmeden doğabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez.

Kredi Borcu İçin Yasal Takip Başlarsa Ne Olur?

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz madde gereğince hiçbir kredi borcunu ödeyememe durumundan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya gelmezsiniz. Ancak bankaların avukatlarına ya da hizmet aldıkları hukuk bürolarına bu durumun intikal etmesi durumunda uzunca bir süre avukatların telefonları ile rahatsız olabilirsiniz. Avukatların sizinle görüşmeleri esnasında sizin hapis cezasına çarptırılacağınız gibi söylemlerde bulunmaları kesinlikle asılsızdır. Bunu söylemelerinin sebebi sizi korkutarak kredi borcunuzu ödemeniz içindir.

Kredi borcunun ödenmemesinden dolayı hapis cezası almazsınız ancak bu süreç içerisinde kapınıza her an haciz memurları dayanabilir ya da mevcut banka hesaplarınıza tedbir kararı gelebilir. Bu durum neticesinde de aylık maaşınızdan belirli oranda kesintiler gerçekleşebilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı? Sorusunun yanıtını açık bir şekilde üst kısımda verdik. Ancak bu duruma bir istisna durum da eklenmektedir. Kapınıza gelen icra memurları tarafından haciz işleminin başlamasına engel olmak için kredi borcunuzu ödeyeceğinizi beyan eden icra müdürünün imzasının bulunduğu bir tutanak imzalamışsanız bu durum sizi zora sokabilir. Bu durum neticesinde yine kredi borcunuzu ödemezseniz 90 günlük bir hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Kredi Notu Sorgulama
REKLAM