Kredi Başvurusunda Sigorta Ücreti Almayan Bankalar

kredi-sigorta
Paylaş
 

Kredi başvurusu yapan bireyler, sigorta ücretini görünce ve bu ücretin kredi içinden veya dışarından elden kesilmesini görünce sinirlenebilir. Zira hiç yere cebimizden fazladan para çıkacaktır bu sigorta ücretleri için.

Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Çevremizde pek çok insanın bankalardan tüketici kredisi çektiğini görmekteyiz. Neredeyse tüm insanlar küçüğünden büyüğüne pek çok ihtiyacı için kredileri tercih etmektedirler. Para biriktirmeyi beklemektense kredi çekerek ihtiyaçlarını daha çabuk karşılamak insanlara daha cazip gelmektedir. Ancak kredilerle bu kadar iç içe olduğumuz halde pek çok insan kredilerin masrafları ve sigortaları gibi detayları bilmemektedirler.

Kredilerden alınan masraflar neler

Bankaların en sevdiği kazanç türü komisyondur. Çünkü komisyon kazancı bankanın müşteriden direk ve anında tahsil ettiği, herhangi bir süre beklemesinin gerekmediği bir kazanç türüdür. EFT, havale gibi para transferlerinden alınan komisyonlar gibi kredilerden de benzer masraflar alınmaktadır. Bu konuda devlet herhangi bir yasa çıkarmadan önce bankalar masraf konusunda serbestti ve tüm bankalar masraf konusunda müşterileri adeta soymaktaydı. Ancak çıkartılan bir yasa ile bunlara sınırlama getirildi ancak alınan masraflar da yasallaşmış oldu. Günümüzde çok yüksek miktarda olmasa da bankalar kredilerden dosya masrafı almaktadır. Ayrıca kredinin türüne göre sigorta, ipotek ücreti, ekspertiz ücreti gibi masraflar da alınmaktadır.

kredide sigorta ücreti

kredide sigorta ücreti

Sigorta ücreti nedir? Sigorta yaptırmak zorunlu mudur?

Günümüzde tüm bankalar hem kendini hem de müşterilerini güvence altına almak için ve de kolay kazanç olan komisyon kazançlarını artırmak için hayat sigortalarını zorunlu tutmaktadırlar. Ancak bunun yasal bir zorunluluğu yoktur. Peki, kredilerde sigorta ücretini almayan bankalar var mıdır? Eğer kredi çeken müşteri sesini çıkartmazsa tüm bankalar sigorta yapma taraftarıdır ve bunun zorunlu olduğunu söylerler. Ancak müşterileri ısrarcı olan bankalar sigortasız da kredi verebilmektedir ve vermek de zorundadır. Sigortasız kredi çekildiğinde bankalar müşterilerinden, sigortayı kendilerinin talep etmediğini belirten bir dilekçe örneği alırlar.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM