Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı

kredi-notum-kac-olmali
Paylaş
 

Bankalara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Bunun nedeni ise insanoğlunun bitmek tükenmek bilmeyen istek ve arzuları. Kimi zaman yeni bir ev, araba, kişisel ihtiyaçlar veya iş kurmak için nakit paramız yok ise bankalardan kredi almak için başvuru yapıyoruz. Tabi ki bankalar her kredi başvuru yapan kişiye kredi vermiyor, bunun en temel nedeni ise kredi başvurusu yapan kişinin kredi notunun düşük olmasıdır. Peki kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı ?

Kredi notu, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kayıt altına alınan, geçmiş dönem bankacılık faaliyetleriniz, kredi kartı borç ödemeleriniz gibi kriterlere bakarak belirlenmektedir. Bu not bankalar tarafından incelenmektedir. Bu inceleme sonunda kredi alıp alamayacağınız ortaya çıkar.Tabi ki sadece kredi notunun yüksek olması kesinlikle kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Kredi alabilmeyi etkileyen başka faktörlerde bulunmaktadır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notu belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Bunlardan en önemlisi kredi başvurusu yapan kişinin daha önce kullanmış olduğu krediler veya kredi kartı borçlarını ödeme durumudur. Yani kişi kredi kartı borçlarını zamanında ödemiş ise banka gözünde güvenilir olarak işaretlenir. Fakat kredi veya kredi kartı borçlarını geciktirmiş ödemelerini yapmamış ise bu kişi banka gözünde güvenilir rütbesinde değildir. Kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı sorusuna kesin bir yanıt vermek için birçok faktörü incelememiz gerekiyor. Çünkü bankalar sadece kredi notuna bakarak müşterilerine kredi vermiyorlar. Bunlardan en önemlisi kişinin güncel borç durumudur. Kişinin güncel borçları fazla ise yeni aldığı kredinin aylık ödemelerini yaparken zorlanacağı için bankalar bu tarz kişilere kredi onayı vermezler. Tabi ki istisna olarak aylık geliriniz yüksek ise kredi alma şansınız yüksek olur.

Kredi Alabilmek için Kredi Notum Kaç Olmalı ?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen not skalası 0 – 1900 arasındadır. Bankalardan kredi alabilmek için öncelikle findeks.com’un sunduğu kredi notu öğrenme işlemini yaparak öncelikle kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Kredi notu değerlendirme puanları şu şekildedir ; 0 – 700 puan arası kötü, 900 – 1500 puan arası orta seviye, 1500 – 1700 arası iyi seviye ve 1700 – 1900 arası çok iyi seviye olarak belirlenmiştir. Sizlerde kredi notunuzu öğrendiğinizde bu puan aralıklarına göre kredi alabilmek için notunuzun yeterli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM