Kırılan Kredi Kartı Nasıl Çalıştırılır

kredi-kartim-kirildi
Paylaş
 

Kredi kartları hayatımızın bir parçası olmakla beraber, kartın çalınması veya kaybolması hatta kırılması durumlarında ne tür yollara başvuracağımızı kestiremiyoruz. Bu yüzden ail nakit çözümlerinde bu gibi sıkıntılara düşmemek adına şimdiden önlemlerimizi bilgiye dayalı olarak almak daha da mantıklı olacaktır.

Kredi kartım kayboldu ne yapabilirim ?

Kredi kartları cebimizde ne kadar güvenli ise bir o kadar da tedbirsiz olan kart sahiplerinden dolayı tehlikelidir. Kartın kaybolması durumunda sanki cebinizdeki nakiti dışarıya attığınızı düşünebilirsiniz. Şifresiz kart işlemlerine açık olan kartların harcama tutarlarını ne yazık ki bankalar geri iade vermemektedir. Şifreli olan kartlarda ise bankalar iade edebiliyor ancak belirli şartlar ve tutarlar sonucuna göre karar değişkenlik gösterebilir.

Kredi kartın kaybolması durumunda öncelikle, kartın bağlı bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerine bağlanarak, kartınızın kaybolduğunu ve hızlıca kartın kapatılması talebinde bulunmalısınız. Sonrasında banka o kartı işlemlere kapatacaktır ve sizlerin adresine yeni bir kredi kartı gönderecektir.

Kredi kartım çalındı ne yapacağım ?

Korkun aslında arkadaşlar zira kart çalınmalarında çalan kişi babasının hayrına çalmıyordur kartınızı, hızlıca harcama yapacağı için sizlerin kartını güzelce soyacaktır. Ancak burada asıl önemli olan ne kadar erken fark etmenizdir. Eğer süreç uzarsa harcama tutarlarını geri alamazsınız. Ancak 48 saat ise banka departmanlarına bağlanıp, kartınızı kapatın. Sonrasında harcama itirazı formunu doldurup, itirazınızı kartınızın çalındığına göre işlem başlatın. Tahminlerime göre harcanan tutarlar kısa sürede haber verilmiş ise banka tarafından geri iade edilecektir.

kredi kartım kırıldı

kredi kartım kırıldı

Çalınan kredi kartların sanal alışverişlerde kullanılacağını belirtelim. Buradaki çalan kişiler genelde kart numaralarınız ve arka yüzdeki 3 haneli güvenlik numarasına göre işlem yapacaktır. Burada asıl önemli nokta çalınma esnasında cep telefonunuzda gitmiş ise o ücreti alamıyorsunuz zira mobil onay vermiş sayılırsınız. Mobil onaysız yapılan işlemlerde bankalar harcama tutarlarını iade etmektedir.

Kredi kartım kırıldı harcama yapabilir miyim ?

Korkmanıza gerek yok, kartın cip bölümü veya arka yüzdeki siyah şerit zarar görmemiş ise harcama yapabilirsiniz. Cip bölümü önemli olup, yandan geçirmeli pos cihazlarında ise siyah şerit önemlidir. Kartınızı düz bir şekilde para bantı ile yapıştırın eğer düzgün tutabilirseniz 404 ile de tutturun sonrasında banka ile iletişime geçip yeni bir kart talebinde bulunabilirsiniz.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM