Kefilsiz Kredi – Kefil İstemeyen Bankalar Hangileridir

kefilsiz-kredi-veren
Paylaş
 

Kredi başvurusu ve kredi onayı ne kadar kolay görünse de kredi notu yeterli olmayan bireylerden tüm bankaların geneli kefil isteyebiliyor. Bunun yanında kefil talebinde bulunduğu halde kefil+ipotek şartı isteyen bankaların da olduğunu belirtelim. Bununla beraber kredi notu yüksek olup, düzenli maaşını belgelendiremeyen bireylerden de bankalar kefil talep edebilir. Bunun amacı bankaların kendilerine güvene almalarından kaynaklanmasıdır.

Kefilsiz kredi ne demektir ?

Banka kredilerinde bankanın kişilerden kredi başvurusu için sana güveniyorum, sen kafisin demesine benzetilebilir kefilsiz kredi. Kefil isteyenlerde ise bankanın kişiye güvenmemesi. Hali ile kefilsiz kredi alabilen bireylerin, kredi notuda bir o kadar yüksektir.

kefilsiz kredi veren

kefilsiz kredi veren

Kefilsiz kredilerde sadece hayat sigortası talep edilir. Bunun amacı da bankanın yine kendini güvenli limanda tutmasıdır. Bankalar bu yüzden daima kazanan taraf olmuştur. Kredi türlerine göre kredi şartları değiştiğini biliyorsunuz. Ev kredisi başvurularında genelde ekspertiz raporu, evin durumu, hayat sigortası ve gelir beyannamesi esas alınırken, taşıt kredilerinde aracın durumu ve kişinin maaş bilgisi gerekiyor. İhtiyaç kredilerinde ise genelde düşük limitli başvurularda hiçbir belge talep etmeyebilir bankalar. Belgesiz kredi adı altında bir çok banka, tüketicilere kredi sunmaktadır.

Kefil istemeyen bankalar hangileri

Yukarıda yazdığımız gibi ihtiyaç kredilerinde genelde tüm bankalar kefil istemez. Ev kredilerinde ise genelde devlet bankaları talep etmediğini biliyoruz. Yani vakıfbank, halk bankası, Ziraat katılım bankası bunlara örnek verilebilir.

Kefil istemeyen bankalar arasında son zamanlarda garanti bankası ve akbank ‘ın da olduğunu belirtelim. Ancak burada asıl önemli nokta kefil olunacak olan kredi türüdür. Eğer ki bankalar sizlerin gelir durumuna inanmazlar ise çözümü kefilde aramaktadır. Bu yüzden sizlere kefilini getirin diye söylenebilir.

Krediye kefil olan bireylerin öncelikle bankalar tarafından araştırılması yapılacaktır. Yani hem sizlerin hem de kefilin maaş bilgisi, kredi notu ve mal varlığı araştırılabilir. Bu yüzden kefil olunacak bireylerinde dikkatli davranması gerekiyor. Ödemelerin aksatılması sonucunda kefil sorumlu olacaktır ödemelerden. Kefilsiz belgesiz kredi veren bankaların sayısının çok olmadığını söyleyebiliriz. Kefil isteyen sadece bankaların olduğunu söyleyemeyiz zira kooperatiflerde sizlerden (esnaf kredisi için) kefil talep edebilirler.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM