Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar 2017

banka-kara-liste-sorgulama
Paylaş
 

Banka kara listesinde olup da kredi çekmek isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu bireyler genelde kara listede oldukları için hiç kredi çekemeyeceklerini düşünebilir.

Banka Kara Listeleri 2017

Öncelikle üzülerek belirtmeliyiz ki kara listede bulunan müşterilere hiçbir banka maalesef kredi vermemektedir. Sistemi şöyle açıklayabiliriz:

Tüketici, herhangi bir ihtiyacını karşılamak amacıyla tüketici kredisi yâda benzeri bir kredi kullandığı durumlarda çeşitli nedenlerden dolayı üst üste 3 taksit yâda 90 gün boyunca ödeme yapamadığı durumlarda önce idari takibe ve ilerleyen sürelerde ise yasal takibe düşecektir. Yasal takibe düşmek demek borcun avukata intikal ettirilmesi ve söz konusu borcun yasal yollarla zorla alınması anlamına gelmektedir. Bu durumu düşmüş olan tüketici icra ve haciz işlemleri de dâhil olmak üzere birçok yaptırımla karşı karşıya kalmaktadır.

Ülkemizde bu tip durumlar için oluşturulan ve gerekli kayıtların tutulduğu bir bilgi bankası vardır. Bu bilgi bankası “Kredi Sicil Notu” olarak adlandırılmakta olup Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasınca hazırlanmaktadır. Kredi geri ödemede sorun yaşamış tüketiciler bu listenin sonunda ve “Kara Liste “ adı verilen bölümde tutulmaktadır.

banka kara liste sorgulama öğrenme

banka kara liste sorgulama öğrenme

Tüketici her hangi bir nedenden dolayı borcunu zamanında ödeyememiş, icra ve haciz olaylarına muhatap duruma gelmişse, tüketici kara listeye alınmakta ve tüketici borcu bitene kadar bu listede tutulmakta ve hatta borcunu kapatsa bile 5 yıl boyunca bu listede kalmakta, listede olduğu süre zarfında da hiçbir kredi talebi olumlu karşılanmamaktadır. Bunun sebebi, tüm bankaların kendilerine gelen kredi taleplerini değerlendirirlerken müşterinin kredi sicil notuna ve kara listede olup olmadıklarına bakmalarıdır. Bu bilgiler ışığı altında kara listede olanlara kredi veren bankalar sorusunun cevabı maalesef karşılıksız kalacaktır.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM