Hibe Kredi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Neler

devlet hibe kredisi kimlere verilir
Paylaş
 

Birçok bireyin sürekli olarak akıllarında olan hibe kredileri hakkında çok önemli bilgilerin olduğunu söyleyebiliriz. Peki hibe kredileri nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir ? Bu iki önemli sorunun yanıtlarını buradan öğrenmek mümkün !

Hibe kredileri için verilen miktarlar genelde iki farklı grupta toplanıyor. Bunlar girişimcilere verilen faizsiz 10 ile 75 bin TL arasındaki krediler olup, diğeri ise kobilere verilen ve miktarı daha yüksek olan 150 bin TL lik destek paketleridir. Burada girişimci demek yeni iş dünyasına atılan bireyler ve gençlerdir. Diğeri ise kobi kelimesi ticarethanelere verilen desteklerdir.

Hibe destekleri sayesinde devlet tarafından geri ödemesiz olarak kişilere belirli şartlar karşılığında veriliyor. Ancak her gelene verilmediğini belirtelim hibe kredisi. Bu yüzden öncelikle şartların sağlanması gerekecektir.

Hibe kredisi destek paketlerinde yapacağınız iş konusunu ve sektörünü önceden bildirmeniz ve buna bağlı olarak o destek programına katılıp başarılı olmanıza bakılır. Sonrasında hak kazanan adaylara ücretler destek paketi adı altında verilecektir.

Hibe kredisi başvuruları nereye yapılıyor

Hibe kredisine başvurmak için KOSGEB ile iletişime geçerek daha ayrıntılı bilgi talep edebilirsiniz. KOSGEB size 30 bin TL’ye kadar geri ödemesiz, 70 bin TL’ye kadar da geri ödemeli, yalnız %0 faizli kredi verecektir. Ancak altını çizelim şartların sağlanması esas alınıyor. Önemli olan ileriye dönük, projelendirilebilir ve üretim ile istihdam sağlayabileceğiniz bir projenizin olmasıdır. Yani devlet size iş ve destek paketi sunuyor ise sizinde aynı yıl içinde onu batırmadan iş kolunuzu büyütmeniz gerekecektir. KOSGEB’e başvurabilmek için sigorta kaydınızın olmaması ve İŞKUR’a kayıtlı olmanız gerektiğini unutmadan yazalım.

Hibe Kredileri Kimlere Verilir

Öncelikle bilmeniz gerekenlerden biri başvuru yapmak kolay, krediyi alması da bir o kadar zordur. Gelişi güzel doldurulan başvuru formunu, sanki hibe ona çıkacak gibi bilinçsizce hareket edilmemelidir. KOSGEB başvuruları için genelde çok titiz ve özenli davranmalısınız. Bir hata yerini onlarca hataya maruz bırakabilir. Bu yüzden ilk başvuru anından itibaren kredi almanız için bilgili olmanızda fayda olacaktır.

Hibe kredisi kosgeb‘in şartlarını sağlayan bireylere, kurumlara ve şirketlere veriliyor. Şu , bu , o şartları pası geçiyoruz zira en önemli şartları sizlerin sunacağı proje fikridir. Bu fikirlerin onaylanması için projeniz tekil olmamalı ve çoğul bireyleri içinde barındırması gerekiyor. Yani ben tek çalışacağım mantığı ile hareket etmeyiniz. Yanınızda bir kaç elaman hatta 7/8 işçi olması demek, desteğin hızla alınmasına neden olacaktır.

Hibe Kredisi İçin Örnek Proje Fikirleri

  • Süt yetiştiriciliği
  • Kümes, çiftlik yetiştiriciliği
  • Meyve suyu imalatı
  • Hosting Firması Kurulumu
  • Marangoz servisi
  • Plastik türü imalatı
  • Geri dönüşüm projeleri

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM