Hayvan Kredisi Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

hayvan-kredisi-basvurusu
Paylaş
 

Devlet tarafından verilen hibe kredilerinden biri de hayvan kredisidir. Ancak bir çok kişi hayvan kredi başvurusu için istenen evrakların neler olduğunu bilmemektedir. Hali ile öğrenmeden yapılan başvurular, kosgeb tarafından olumsuz sonuçlanmaktadır.

Hayvan kredisi başvurusu için istenilen belgelerden önce Hayvan Kredisi nedir, hangi şartlarda alınır, geri ödeme planı nasıldır gibi sorulara cevap verelim.

Hayvan Kredisi Nedir?

Hayvan kredisi 10 baş ve üzerinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kapsamında bir işletme kurmak veya hali hazırda kurulu olan bir işletme kapasitesini 10 baş veya üzerinde bir hayvan sayısına çıkartmak isteyen üreticiler için devlet destekli bir kredi biçimidir.

Devlet destekli olarak verilen Hayvan Kredisi, Ziraat Bankası tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

hayvan kredisi

Geçtiğimiz aylarda Ziraat Bankası yaptığı açıklamada “Kredi başvurularınızı işletmenizin, ikâmetgahınızın veya şirket merkezinizin bulunduğu yerdeki şubelerimize yapabilirsiniz. Bu başvuru esnasında; gerçek kişi üreticiler için, hayvancılık işletmesi sicil kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi, bilanço esasına göre faaliyet gösterir durumda ise son iç yıla ait bilanço ve gelir tablosu ya da yeni kurulan bir işletme ise kuruluş veya son yıla ait gelir tablosu gerekirken, tüzel kişi üreticiler için bu liste ; hayvancılık işletmesi sicil kaydı, tüzel kişiliğe ait ana sözleşmenin yayımlandığı Ticaret Sicil Gazetesi, şirket statüsü dışında kalan tüzel kişilerden, tüzel kişiliğin hukuki durumuna göre yetkili organlardan alınan kararlar, oda kayıt belgesi, vergi levhası, tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sürküleri, yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş veya son yola ait, diğerlerinde ise en az son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu ile bankamıza başvurmaları halinde kredi başvuruları hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır” cümlelerine yer verdi.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Başvuru Belgeleri Listesi :

Gerçek Kişi Üreticiler için

  • Çiftçi olduğunu tevsik edici belge,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Bilanço esasına göre faaliyet gösteriliyor ise son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu, yeni kurulan işletmelerden ise kuruluş veya son yıla ait bilanço/gelir tablosu

Tüzel kişi üreticilerimiz;

  • Çiftçi olduğunu tevsik edici belge,
  • Tüzel kişiliğe ait ana sözleşmenin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicil Gazetesi, şirket statüsü dışında kalan tüzel kişilerden, tüzel kişiliğin hukuki durumuna göre yetkili organlarından alınan kararlar
  • Oda kayıt belgesi,
  • Vergi levhası,
  • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri,
  • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu,

 

KOSGEB Hayvancılık Hibesi

KOSGEB, Ziraat Bankası gibi hayvan temini için gerekli olan miktar yerine; hayvancılık yapmak isteyen kişiler için tesis, çiftlik kurulumu, ürünlerin hazırlanma ve paketlenmesi, süt sağma makineleri gibi modern tarzda hayvancılık makineleri için kredi vermektedir.

KOSGEB’in hayvancılık için sunduğu bu kredi 50.000 TL hibe kredisi veya 100.000 TL sıfır faiz oranına sahip devlet destekli teşvik kredisi olarak 2 farklı kredi seçeneği şeklindedir. Başta da belirttiğimiz gibi bu iki farklı miktarın ikisi de, her hangi bir hayvan satın alımında kullanılamamaktadır.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM