Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

findeks kredi notu kaç olmalı
Paylaş
 

Findeks kendi hesaplamalarına göre kredi çekmek isteyen müşterilerin geçmiş dönemlerdeki ödeme performanslarına bakarak, ileriye dönük olası ödeme performansını az da olsa tahmin etmeye çalışmaktadır. Bu tahminler tamamen basit bir sistem üzerinden yürütülmektedir. Yani kredi notunuz düşükse riskli guruba dahil ediliyorsunuz. Ancak kredi notunuz yüksek çıkarsa ileride ödeme performansı olarak güvenilirler gurubuna dahil ediliyorsunuz ve kredi almanız kolaylaşıyor. Findeks kredi notu kaç olmalı konusuna geçmeden önce hemen belirtelim, eğer hiçbir banka ile şimdiye kadar çalışmamışsanız, kredi notunuz oluşmayacağından sıfır ‘’0’’ olarak görülecektir.

Bunun dışında bankalar Findeks’in oluşturduğu kredi notlarına bazı durumlarda kendi değerlendirmelerini de ekleyerek bir kredi notu oluşturabilmektedir. Bu işlemi tüm bankalar yapmasa da karşınıza çıkması olağan bir durumdur.

Kredi Çekmek İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bazı finans kuruluşları ve bankalar kişilerine kredi notlarını otomatik ve hızlı bir değerlendirme kriteri olarak kullanmaktadırlar. Bunu yapmalarındaki amaç, krediye başvuru yapan kişinin hızlı bir şekilde ön elemesini yapmak ve daha detaylı bir inceleme için müşterilerini ayırmak. Aşağıda verdiğimiz tablo Findeks’in hangi not aralıklarına nasıl bir değerlendirme yaptığını göstermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu örneklendirme tamamen doğru sonuçları göstermez. Çünkü bazı bankaların değerlendirmeleri farklılık gösterebilmektedir. İşte kredi çekmek için Findeks kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabı;

  • 1 – 699 arası puana sahip kişiler en riskli kişiler olarak görülmektedir ve kredi almaları neredeyse imkânsızdır.
  • 700 – 1099 arası puana sahip kişiler orta risklidir ve kredi almaları imkânsız olmasa bile oldukça zordur.
  • 1100 – 1499 arası puana sahip kişiler az riskli kişiler gurubuna dahildir ve bazı bankalar bu Findeks notuna sahip kişilere kredi imkânı sunabilmektedir.
  • 1500 – 1699 arası puana sahip kişiler iyi olarak adlandırılan guruba dahildir ve kredi alma ihtimalleri oldukça yüksektir.
  • 1700 – 1900 arası puana sahip kişiler çok iyi olarak adlandırılan guruba dahildirler ve kredi almalarına kesin gözü ile bakılabilir.

Ancak unutulmaması gereken bir konu vardır. Kredi notunuz 1900 bile olsa kredinizin onaylanmama riski vardır. Bu tür durumlarda bankalar kredi notunun dışında farklı bir eksiklik görmüş olabilir. Bunun dışında kredi notu çok iyi derecede olan kişilerin kredi almalarına kesin gözü ile bakılabilir. Aslında kredi notunuz 1500 ve üzeri ise hiçbir banka size kredi konusunda sıkıntı çıkarmayacaktır. Eğer Findeks kredi notunuz 1500’den daha düşükse, bu durumda mutlaka kredi notunuzu yükseltmeya yönelik bazı çalışmalar yapmalısınız.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM