EFT Nasıl İptal Edilir?

internet-bankacılığı
Paylaş
 

Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada giderek gelişen teknoloji ile birlikte bankacılık sektörü de gelişim gösterdi. Bankacılık işlemlerinde hepimizin sıklıkla kullandığı özellik ise para transferi oluyor. Sözünü etmiş olduğumuz para transfer işleminin gerçekleşmesinin iki farklı yolu bulunmaktadır.  Bu para transfer işleminin ilk yolu havale yöntemidir. Genel olarak bankalar kendi hesapları arasında havale işlemine onay verirken başka banka hesaplarına gönderilecek olan para işlemleri için de EFT işlemi kullanılmaktadır.

Para yollama işlemlerinde hepimizin büyük sıklıkla kullandığı yöntem EFT olmaktadır. Söz konusu olan EFT ile para transfer işlemini gerçekleştirmenin üç farklı yolu bulunuyor. İlk olarak ilgili bankanın şubelerinden gerçekleşirken, bankanızın internet bankacılığı şubesinden de gerçekleştirebilirsiniz son olarak ise telefon bankacılığı ile gerçekleştirilebilen EFT işlemi kullanıcılara büyük oranda kolaylık sağlarken beraberinde bazı riskleri de getirmektedir. Bu risk faktörü ise EFT işleminin yanlış bir hesap üzerine gerçekleşmesi durumudur.

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT işleminin yanlış bir hesap numarası üzerinden gerçekleştirilmesi halinde hemen ümitsizliğe kapılmayın. EFT şileminin gerçekleşmesi anlık bir durum değildir. Sizin EFT işlemine onay vermenizin ardından gönderilen EFT tutarı hesabınızdan düşülerek bankaların EFT havuzuna alınır. Yani hemen ilgili EFT hesabına bu para aktarılmıyor.

Ancak aktarılması da çok uzun sürmemektedir. Bu sebepten ötürü internet bankacılığı ile gerçekleştirilen EFT işlemlerinde bir yanlışlık yaptığınızı fark etmeniz halinde internet bankacılığı üzerinden EFT menüsünde bulunan EFT iptal seçeneğine tıklayarak ilgili yönlendirmeleri takip etmeniz gerekmektedir.

Bu durumun haricinde telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen EFT işleminin yanlışlık neticesinde iptal edilmesi ile yine telefon bankacılığındaki temsilciniz ile iletişime geçilmesi yoluyla olmaktadır. Bu durum neticesinde EFT işleminin iptal edilmesini ve EFT havuzunda olan paranın hesabınıza iade edilmesini talep edebilirsiniz.

Şubeler aracılığı ile gerçekleştirilen EFT işleminde bir yanlışlık olması durumunda ise yine telefon bankacılığı ile iptal işlemini gerçekleştirebilmenizin yanı sıra en yakın banka şubesine giderek bire bir olarak EFT işleminin iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak ise bankalar aracılığı ile gerçekleştirilen EFT işlemlerinin gerçekleşmesi mesai saatleri içerisinde mümkündür. Bu durumu göz önünde bulundurarak EFT işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Kredi Notu Sorgulama
REKLAM