Çalışmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir

ev-kadini-emekli
Paylaş
 

Ev hanımları, evin en önemli parçalarından bir tanesidir. Çalışmayan ev hanımları nasıl emekli olacağı konusunda bilgiye ihtiyaç duydukları için bu konu onlara bilgi sunularak, neler yapmaları konusunda yordam gösterecektir.

Sosyal güvenlik kurumu yani SGK’dan emekli olmak isteyen hemen herkes, SGK nın şartlarını yerine getirmeleri gerekiyor. Gün sayısı, prim gün sayısı ve yaş haddi derken bir de ödenecek tutarların miktarları da hesaba katıldığında ‘’ normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim ‘’ soruları gelmeye başlanacaktır. Ev hanımları için ise çalışmadıkları halde durum lehine çevrilmiştir. Yani çalışmayan bir ev kadını rahatlıkla emekli olabiliyor. Tabi yine yukarıda yazdığımız gibi SGK nın normal şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

ev kadınlarına emekli

ev kadınlarına emekli

Çalışmayan ev kadınları nasıl emekli olabilir

Bildiğiniz gibi çalışmayanlar, SGK dan her hangi bir sigortalılık statüsünde bulunmamaktadır. Yani sigortası olmadığı için emekli olamıyor. Ama üzülmenize gerek yok zira isteğe bağlı sigorta sayesinde prim ödemeniz halinde rahatlıkla emekli olabileceksiniz. Bunun için yapmanız gerekenlere bakmak istediğimizde ;

  • Öncelikle sgk ya başvurmanız gerekiyor, başvuru esnasında isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum demeniz gerekiyor.
  • Her ay SGK ya primlerinizi ödemeniz gerekmektedir.
  • Ödenecek prim tutarlarından korkmanıza gerek yok zira prim tutarlarını da sizler belirliyorsunuz.
  • İlgili tutarlara örnek vermek istediğimizde asgari tutar üzerinden prim ödemek isteyenler ev kadınları için 2016 yılı baz alındığında her ay 527 TL prim ödemeniz gerekecektir.

Ev hanımları nasıl emekli olabilecekleri konusunda yukarıda yazılan bilgileri baz alarak, bağlı bulundukları il ve ilçelerde bulunan SGK kurumuna başvurarak, yukarıdaki işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şuanda sizlere zor gelebilir bu tutarları ödemek ancak gelecekte daha kötü ekonomik sonuçlar ile karşılaşmamak adına bu ücretler sizlere maaş olarak devlet tarafından ödenmeye başlandığında oldukça rahatlayacaksınız.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM