Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir Avantajları Nelerdir

bireysel-emeklilik-sistemi-2017
Paylaş
 

Bes olarak akıllarda kalan bireysek emeklilik sistemine devletin desteğinin daima verildiğini belirtelim. Bes 2017 yılına %25 devlet katkısı ile vermeye devam ediyor.

Televizyonlarda ve internette sık sık karşımıza çıkan Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında çoğu kişi bilgi sahibi değil. Biz de, sizleri bilgilendirmek adına Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Avantajları Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır? gibi sorulara cevap aradık. İşte cevaplar!

İlk önce sizlerle “Bireysel Emeklilik Sistemi”nin sözlük anlamına bakalım. Bireysel Emeklilik Sistemi olarak sözlüğe baktığımızda karşımıza “kişinin, kazancından bir miktarı bankaya ya da bu tür bir kuruluşa ödeyerek ilerde emekli olabilmesini düzenleyen sistem.” gibi bir tanım ile karşılaşmaktayız.

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaltma literatürüne ise BES olarak geçmiştir. Banka metinlerinde BES yazısını/logosunu gördüğünüz metinler bireysel emeklilik sisteminden bahsetmektedir.

BES’in asıl amacı, vatandaşlar için emeklilik döneminde kurulan hayallerin gerçekleşmesi ve refah düzeyinin yükselmesi için ek bir gelir sağlamaktır. Bu vasıta ile günlük hayatınızda yapacağınız tasarruflar, bir yatırıma dönüşerek emeklilik günlerinizi rahatlatacaktır.

Peki, Sosyal Güvenlik Sistemi mi, Bireysel Emeklilik Sistemi mi?

Bu sorunun en doğru cevabı şudur; Sosyal güvenlik sistemi vasıtası ile kavuşacağınız emeklilik sizin hayatınızı sorunsuz devam ettirebilmek amacındadır. Bireysel emeklilik sistemi ise, sosyal güvenlik sisteminin sunduğu sorunsuz devam ettirme amacını rahatlık amacına yükseltir. Diğer bir deyişle; sosyal güvenlik sistemi sayesinde ucu ucuna yeten bir emekli maaşına sahip olmak yerine, şimdiden minik yatırımlar yapmaya başlarsanız; emeklilik yıllarınız güllük gülistanlık olacaktır.

bireysel emeklilik sistemi

bireysel emeklilik sistemi

Unutmadan şunu da belirtmek isteriz ki; bireysel emeklilik sistemi sosyal güvenlik sisteminin bir alternatifi değildir. Yani sosyal güvenlik sistemi yerine bireysel emekliliği seçemezsiniz. Bireysel emekliliğe bir rol kelimesi arayacak olursak bu kelime “tamamlayıcılık” kelimesi olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Avantajları Nelerdir?

  • Bu sistem sayesinde birikim yapmanız kolaylaşır.
  • Yaptığınız her birikim %25 oranında devlet katkı payı ile desteklenir. Yani, yatırdığınız her 100 TL’ye devlet de 25 TL ek yatırım yapar. Lakin şunu belirtmek gerekir ki, devletin yapacağı destek, asgari ücretin %25’i kadardır.
  • Bireysel emeklilik sistemine başladığınız bankada kalmak, bulunduğunuz şirkette kalmak zorunda değilsiniz. Üstelik, hiçbir ücret ödemeden başka bir şirkete veya bankaya geçebilirsiniz.
  • Bireysel emeklilik sistemi için yatırdığınız paraları fon olarak değerlendirebilirsiniz.
  • İstediğiniz zaman ödemelerinizi dondurma hakkınız vardır.
  • İstediğiniz zaman ödeme miktarlarınızı azaltabilirsiniz.
  • BES fonları, vergiden muaftır. Yatırım yaptığınız için her hangi bir vergi ödemek zorunda değilsiniz.

Şunları da belirtmeden geçemeyeceğiz ki, eğer 10 yıl ödeme yapmadan bireysel emeklilik sisteminden tamamen çıkmak isterseniz, devlet birikiminizden önemli bir miktarda kesinti yapar. Yani BES’e yatırdığınız ödemeleri 10 yıl boyunca unutmanız gerekmektedir. Aksi taktirde çok zarar etmiş olursunuz.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM