Banka Kredi Taksiti Gecikirse Ne olur? Hapis Cezası Var mı?

kredi taksiti gecikirse ne olur
Paylaş
 

Günümüzde yüzbinlerce insan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla finans kuruluşlarından ve bankalardan kredi almaktadırlar. Bu krediler taşıt, ihtiyaç ve konut kredisi olarak 3 farklı paket halinde sunulmaktadırlar. Bankalar kredi almak isteyen müşterilerine gerekli koşulları yerine getirmeleri halinde kredi vermektedirler. Ancak ödeme planları kişinin ödeme gücüne göre ayarlanmaması durumunda kredi taksitlerinin ödenmesinde bazı problemlere yol açmaktadır. Pe ki kredi taksitlerinde aksama durumu olursa ne gibi sıkıntılara yol açar?

Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?

Banka müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullandıkları kredilerin ödeme planlarının sıkıntılı olması veya kişinin sıkıntılı bir dönemden geçmesi nedeniyle taksitlerin ödemelerinde aksaklıklar meydana gelebilmektedir.

Bunun en büyük nedenlerinin başında maddi sıkıntılar ve sorunlar gelmektedir. Kredi taksitlerinin aksaması durumu bazen hukuki işlemlerin başlatılmasına kadar yol açabilmektedir. Öndelikle kredi taksiti aksadığı zaman banka ödenemeyen taksitin üzerine faiz uygulamaya başlayacaktır. Ayrıca gecikmeli olarak ödenen taksitler kişinin kredi notunu olumsuz yönde etkileyecektir. Var olan kredi borcunun tamamına yapılan gecikmeler ya da ödenmeyen borçlar ilgili banka tarafından riskli bir müşteriyi temsil ettiğinden faiz işlemesinin dışında bir hukuki süreç söz konusu olacaktır.

Bunun nedeni bankanın geciken kredi borcunu garantiye almak istemesidir. Hukuk işlem başladığı zaman bankanın avukatı telefon ile sizi arayacak ve anlaşma önerecektir. Bu durumda en mantıklı çözüm anlaşmayı kabul etmektir. Aksi takdirde bankanın avukatı dosyayı icraya verecek ve kısa sürede icra memurları kapınızı çalacaktır. Bununla beraber mahkeme masrafları ve avukat ücreti de aynı şekilde sizden kesilecektir.

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi taksitlerinin aksaması durumunda ne gibi problemlerin oluşabileceğini sizlere anlattık. Pe ki borcunuzu yapılandırmak isterseniz ne yapmanız gerekiyor? Bankalar tüm bu işlemleri sadece alacağı almak için yapmaktadır. Bu nedenle taksitlerini aksatan müşterisine kolaylık sağlamak amacıyla borç yapılandırma teklifinde bulunmaktadır. Ayrıca bu sırada borçlu kişiden bazı teminatlar da istenebilmektedir. Gerekli teminatların gösterilmesi halinde banka kredi tutarlarını azaltacak şekilde kalan borcu vadesini uzatarak yeniden yapılandırır. Ancak böyle bir durumda kredi tutarı biraz artacaktır. Bu nedenle kredi taksitlerinde mümkün olduğunca aksaklık oluşmamalıdır.

Sitemizde ücretsiz kredi notu sorgulama yapabilirsiniz.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM