Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

banka-kara-listeden-cikma
Paylaş
 

Negatif kredi kayıtları halk arasında bilinen adıyla banka kara listesi Merkez bankası tarafından kayıt altına alınan bankalar ile müşterileri arasında ortaya çıkan olumsuzlukları kayıt eder. Olumsuzluklardan kast edilen müşterinin bankaya olan borçlarının ödememesi, kredi borçlarının aksatılması gibi birçok finansal işlemleri kapsıyor. Banka kara listesinde olan bir kişi ilerleyen dönemlerde bankaların sunduğu krediler, kredi kartları gibi hizmetlerden yararlanamaz. Bu nedenle banka kara listesinde bulunan kişiler bu listeden nasıl çıkacakları konusunda bilgi arıyor. Bu yazımızda banka kara listesinden çıkma, kara listeden kayıt sildirmek başlıklarına yanıt vereceğiz.

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır ?

Banka kara listesinden çıkmak her ne kadar zor gibi gözükse de aslında çok basit bir işlemdir. Daha doğrusu basit veya zor oluşu sizlerin geçmişteki borçlarınıza bağlı. Bu listeden çıkmak istiyorsanız kara listeye nasıl girdiğinizi araştırmanız gerekir. Geçmiş dönemde ödemediğiniz kredi kartı borcu, kredi borcu gibi geçmişe dönük tüm borçlarınızı ödeyin. Çünkü bu borçları ödemediğiniz zaman Merkez Bankası adınıza kayıtlı olan veri tabanını temizlemez.

Geçmiş dönemde bulunan  borçlarınızı ödediğiniz zaman anında bu listede çıkmak mümkün değil. Merkez Bankası veri tabanı 5 yıl aralıklarla bu listeyi temizliyor. Yani bu listeye girmek çok kolay fakat çıkış biraz zaman alıyor. Bu nedenle banka kara listesine girmemek için bankalarla olan finansal davranışlarınıza çok dikkat etmelisiniz. Belirtilen 5 yıl içinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadığı taktirde kara listeden kaydınız silinir.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi Alabilir miyim ?

Bankalar kara listede olan kişilere kesinlikle kredi vermez. Diğer bankacılık hizmetlerini sunarken de şüpheci yaklaşır. Bu nedenle banka kara listesine girmemek için çok dikkatli olmanız gerekir. Kara listeden çıktıktan bir süre sonra daha banka size dikkatli yaklaşır. Yaptığınız kredi başvurularına onay vermeyebilir. Kara listeden çıktıktan sonra bir süre kredi başvurusu yapmamanız daha faydalı olacaktır. İlerleyen dönemlerde kredi başvurusu yapmanız kredi alma şansınızı yükseltecektir.

 

 

 

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM