Banka Kara Listesinde Olup Olmadığını Sorgulamak

banka-kara-liste-sorgulama
Paylaş
 

Bankalar kişilerin ekonomik hayatında önemli bir yere sahip olmakla beraber kara listede olanlar, bankaların kişinin korkulu rüyasına girmesine benzetilebilir. Kara listede olup da, bankalardan bir kredi kartı dahi alamayanların sayısı giderek artmakta olduğunu hatırlatalım. Bu listeye girmek demek önünüzdeki 5 yılın bankaların kapısından dahi içeri girmeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Ne bir kredi başvurusu yapabilir ne de kredi kartı onayı alabilirsiniz. Bu yüzden kara listesine kesinlikle girmemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Banka kara liste sorgulama

Bankaların kara listede olup olmadığına bakmak isteyen bireyler öncelikle birkaç adımdan geçmelidir.  Kredi başvurusu yapıp da onaylanmayan durumlarda ‘’ ben kara listeye girmişim ‘’ gibi düşünmemelisiniz. Zira kara liste ile kredi onaylanmaması aynı kefeye bırakılmamalı.

Öncelikle bu gibi durumlarda banka şubenize gitmeniz öneriliyor. Şubeye giderken yanınızda TC kimlik kartınızı götürerek, kredi sicilinizi sorgulatabilirsiniz. Bu işlem genellikle kredi danışmanları tarafından yapılmakta olup, bankomat görevlisi tarafından bakılmamaktadır.

banka kara listesindeyim

banka kara listesindeyim

Bir başka kara liste sorgulama işlemi de sizlerin kredi notuna bakıp karar verilmesidir. Bildiğiniz gibi kredi notu puanı 0 ile 1900 puan aralığındadır. Findeks.com.tr üzerinden yapacağınız kredi sorgulama işlemlerinde kredi notunuz 400 puan ve altında kalıyor ise sizler kara listedesiniz. Kara listede olan kişiler genelde kredi çekemez veya bir kredi kartı başvurusu yapamaz.

Banka kara listesinden nasıl çıkılır ?

Kara listeye girme nedenleri arasında kredi kartı borcunu veya kredi borcunu zamanında ödemeyenlerin, banka departmanları ile yapılan diyaloglar sonrasında yapılandırma işlemine de onay vermemesi sonrasında , hızlıca kara listeye alınmaktadır. Hali ile bu kara listeye girmek demek, 5 yıl süresi boyunca  bankalardan negatif yorum almak demektir. Aynı zamanda bankalardaki bu adın diğer ismi de ‘’ kırmızı çizgi yemek ‘’ olduğunu hatırlatalım.

Banka kara listesinden çıkmak için sizlere söylenen ise zamanında borçların ödenmesidir. Eğer ki kara listeye girmiş iseniz ne yazık ki borçlarınızı ödeseniz dahi yine süre sonunu yani 5 yılı doldurmanız beklenir. Ancak bu süre sonunda halen o borçlar kapatılmamış ise süreç yine +5 yıl olacaktır.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM