Banka Hesabına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar

banka-blokesi
Paylaş
 

Banka hesaplarına veya vadesiz hesaplara konulan bloke işlemleri, kullanıcıları çok rahatsız ettikleri gibi hiçbir işlem yapmasına da müsaade etmemektedir.

Devlet kurumlarına, bankalara veya firmalara olan borcunuz yüzünden banka hesabınıza bloke konulabilir. Peki banka hesabına konulan bloke ne zaman kalkar?

Günlük hayatın getirdiği bazı zorluklar sebebiyle banka hesabınıza bloke konulmuş olabilir. Bu blokeyi nasıl kaldıracağınız konusunda bilgilenmeniz açısından editörlerimiz bu bülteni hazırladı.

Banka Blokesi nedir?

Bloke; kişi veya kişiler tarafından banka hesabınızın tamamını veya borçlu olduğunuz miktarı kullanamamanız durumudur.

Banka hesabına bloke hangi durumlarda konulur : Banka hesabınıza bloke, devlet dairelerine borcunuz var ise devlet dairesi tarafından konulması kuvvetle muhtemeldir. Devlet daireleri dışında belgeli olarak firmalara veya şahıslara olan borçlarınız ve bankalara olan borçlarınız durumunda da icraaya gidilerek banka hesaplarınıza bloke konulabilir.

Banka hesabına ne kadar bloke konulur?

Toplam borcunuz, faizi ve icra dosyası masrafı ile tekabül eden miktarı kadar bloke konulmaktadır. Devlet dairelerinin koyduğu blokeler borç tutarı kadar olurken, şahıs ve firmaların belge/senet göstererek koydukları blokelere avukatlık ücreti ve icra dosyası masrafı kadar daha ekleme yapılmaktadır.

Banka hesabımda 1000 TL var. Borcum 500 TL. Kalan para ne olur?

Borcunuzdan artan kalan parayı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Lakin bazı bankalar, gelen üst yazıda belirtilen borç miktarına rağmen tüm hesabınıza bloke koyarak işlem yapmanızı engeller. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda bankanız ile görüşmeniz en sağlıklı seçenek olacaktır.

banka hesabıma bloke bıraktı

banka hesabıma bloke bıraktı

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?

Birinci seçenek, borcunuzu peşin ödeyerek kapatmanızdır. Bu durumda hesabınıza konulan bloke direk olarak kalkar. İkinci seçenek, borcunuz bir firma veya kişiye ise avukatı veya şahıs ile direk temas kurmanız olacaktır. Bu durumda avukatlık masrafı gibi ek bir ödeme yapmanız da kaçınılmaz gerçeklerdendir. Üçüncü seçenek, maaş aldığınız kuruma gidip bir üst yazı yazdırarak, bloke sebebi olan borcunuzu taksitlendirip, aylık %10-%15 gibi maaş kesintileri ile borcunuzu ödemeniz olacaktır.

Banka hesabına konulan bloke ne zaman kalkar?

Resmi çalışma günleri içerisinde borcunuzu ödeme, yapılandırma veya anlaşma gibi durumlar sonrasındaki ilk iş günü, hesabınız tamamı ile kullanımınıza açılacaktır.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM