Banka Dışında Kredi

Banka-Dışında-Kredi-Veren-Kurumlar
Paylaş
 

Acil paraya ihtiyacımız olduğunda ilk kapısını çaldığımız bankalardır. İhtiyaçlarımıza göre bankalardan çeşitli adlar altında kredi başvuruları yaparız. Örneğin ; ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi.

Fakat bankalar her kredi başvurusu yapan kişiye kredi olanağı sağlamıyor. Kredi almak için bildiğiniz gibi kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Kredi notu düşük olan kişiler kredi alma şansı çok düşüktür. Bu nedenle kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması yada banka dışında kredi veren başka kurumlara başvuru yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda banka dışında kredi veren yerler hakkında bilgiler sunacağız. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki banka dışında kredi veren yerler bankalar kadar güvenli değildir. Faiz oranları yüksektir. Vade sayısı düşüktür, buna bağlı olarak aylık ödeme tutarı yüksektir.

Türkiye’de kredi verme yetkisi finans kurumları ve bankalara tanınmıştır. Bu nedenle her kurum kafasına göre kredi veremez. Bu durum hem kredi kullanan kişileri korumak hemde kredi sunan bankaları korumak için gerekli bir kuraldır. Kredi veren bu kurumlar BDDK tarafından denetlenmektedir. Banka dışında kredi veren yerler yasal olmadığı gibi riskli bir yöntemdir.

Ülkemizde bankalar dışında kredi veren kişi veya kurumlarda bulunmaktadır. Bunlar tefeciler veya yasal olmayan kurum adı altında faaliyet gösteren yerlerdir. Tefeciler bankalara göre daha yüksek faiz oranlarıyla kredi veren, senet veya ipotek gibi bir takım evraklar almaktadır. Acil paraya ihtiyaç duyan kişiler bu tarz yerlerden kredi kullanmaktadır. Fakat ödeme koşulları çok zor olduğundan aylık ödeme zamanı geldiğinde zorluklar yaşamaktadır. Bu nedenle bankalar dışında kredi veren yerlerden kredi kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bankalar dışında kredi veren yerler hangileridir?

Banka dışında kredi veren bazı kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar özel yetki ile bu tarz kredi olanağı sunmaktadır. Bunlar ; OYAK, POLSAN, KOSGEB, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri gibi kurumlar kendi belirledikleri faiz oranları ve ödeme koşulları ile kredi vermektedirler.

 

 

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM