Bağkur’lu Olan Esnaflara İstirahat Parası

hasta-esnafa-maas
Paylaş
 

Esnaf demek bağkurlu olan üvey evlat muamelesi görmek demektir devlet nezdinde. Devlet saolsun üvey evladı olan esnaflara biraz yardım eli uzatacak gibi. Bu yardımlardan biri de istirahat ve rapor parasına karşılık gelen ödemelerin kapsamakta.

İstirahat Eden Esnafa Ödeme Haberi

Haberin detaylarına baktığımızda esnafların ne kadar şansız olduğunu bilmeyen yoktur diyebiliriz. 2 ay boyunca bağkur priminizi ödemediğiniz takdirde tüm sosyal yardım haklarından hem eşiniz hem de aile bireyleriniz yararlanmıyor. Buna istinaden, Sigortalı olan yani SSK’lı bireylerden daha çok prim tutarı ödemektedir esnaflarımız. Ancak daha fazla ödemelerine rağmen maaş tutarları daha da azdır 🙂

Bununla da sınırlı değiş işsizlik parasını hemen herkes alabiliyor iken, ne yazık ki esnaf olan birey iş yeri kapansa veya iflas etse de bu ücreti almamakta. (Amca sakız var mı ?)

Esnafa Geçici Sürekli İş Göremezlik Ödemeleri

Fazla dert yanmayın esnaf arkadaşlar, devlet baba bizlere bakıyor yine der gibi olduk. Şimdi gelelim asıl konumuza yani iş göremezlik ödemelerine. Devlet, esnaf olan bireylere geçici veya sürekli iş göremezlik maaşı verebiliyor. Bu hak 2008 yılına kadar yoktu ancak daha sonraları çıkmış bizimde şimdi haberimiz oluyor. Önceleri SSK’lılara tanınan bu hak, sonraları bağkur’lu olan bireylere de verilmeye başlandı.

İş kazalarında veya iş yerinde başına gelebilecek bir durumda yapması gereken hastaneden sağlık raporu almak ! İstirahat kararını alabilen esnaflar, bu yüzden istirahat parası alabilecek.

İstirahat Parası Alma Şartları Nelerdir

En önemli şartlar arasında kesinlikle iş kazası veya meslek hastalığına yakalanması. Yani hastanede yatmanız ve tedavi olmanız şart. Buna bağlı olarak bu hastalığınıza karşın rapor almak.

Hemen sevinmeyen gidip grip oldum nezle oldum ver paramı devlet diyemiyorsunuz. Devletimiz bu gibi hastalıklara para vermiyor yaaa…

Bununla da sınırlı değil hasta olmadan önce 3 aylık bazda borcunuzun olmaması gerekiyor. Hastalıktan önceyi kast ediyoruz.

İstirahat Parası Miktarları Ne Kadar

Bu parayı almak için yapmanız gerekenleri yukarıda sizlere detaylı bir şekilde anlattık. Şimdi geldi kuru fasulyenin faydalarına ; yani alacağımız mevla ne kadar ?

Devlet baba saolsun bu konuda elini cömertçe davranmış ki biz esnaf olan bireylere fazlası ile işimize yarayacak miktarlarda bu ücretler. Size verilecek olan tutarlar yatırdığınız prim miktarlarına göre şekilleniyor.  Ödemeleri genelde raporu aldığınız andan +3 gün sonra başlanmakta.

hasta esnafa maaş

hasta esnafa maaş

Miktarları detaylıca yazmak istersek ; en düşük prim ödeyen bir esnafın, ayaktaki tedavisinde günlük bazda alacağı ücret 36,60 lira, yatarak tedavide ise 27,45 lira olmakta. Primlerini yüksek yani tavandan ödeyenler için ise bu ücretler 238 lira ve 178 lira olmaktadır.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM