Akıllı Kimlik Kartı Nedir? Nasıl Alınır ?

akilli-kimlik-karti
Paylaş
 

Akıllı kimlik kartı ülkemizde yeni kullanılmaya başlayan klasik kimlik kartlarından daha fonksiyonel ve kullanışlı olan bir kimlik belgesidir. Dünyada birçok devletin uzun süreden beri kullandığı bu kart birçok işlemin daha kolay ve pratik bir şekilde ilerlemesine olanak sağlıyor. Biliyorsunuz ki kimlik kartları her T.C. vatandaşının olması zorunlu olan bir belgedir. Bu belgeye hayatımızın her alanında ihtiyaç duyarız. 1976 yılından beri kullandığımız klasik mavi ve kırmızı kimlik kartları yerini daha gelişmiş ve Avrupa standartlarına uygun yeni nesil kimlik kartlarına bırakıyor.

Akıllı kimlik kartları klasik kimlik kartlarından farklı olarak birçok yenilik içermekte. Bunlardan en önemlisi 1 gb veri depolama özelliğine sahip olması. Ayrıca boyutları ve kartın sağlamlığı açısından diğer kartlara göre daha iyi durumda. Akıllı kimlik kartı üzerinde sizlerin kişisel bilgilerini içeren bir çip ve kartlarda avuç izi ve parmak izi gibi güvenlik için gerekli olan uygulamalar bulunmaktadır.

Akıllı Kimlik Kartı Nereden Alınıyor ?

İnsanların merak ettikleri konuların başında gelen akıllı kimlik kartlarının nereden temin edileceği sorusu, hakkında merak edilen cevabı buradan öğrenebilirsiniz.

İlk olarak il veya ilçe nüfus müdürlüğünde başvuru yapacağınız gibi alo randevu alarak da işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmak mümkün.

Kartların dağıtım işlemleri randevu alınarak veriliyor. Randevu almadan kesinlikle kart dağıtımı yapılmamaktadır.

Yeni kimlik kartı almak için gerekli olan belgeler ?

Randevu esnasında yanınızda aşağıdaki evrakları yani belgeleri bulundurmanız şarttır.

  • Son 6 ayda çekilmiş 1 adet fotoğraf
  • Eski kimlik kartınız

Bu evrakları hazırladıktan sonra yanınızda 15 TL bulundurun bu işlem ücreti sizlerden tahsil edilecektir. Bu kimlik kartlarının özellikleri çok olmakla beraber daha da güvenlidir. Güvenlik seviyesi oldukça yüksektir.

akıllı kimlik kartı

akıllı kimlik kartı

Bu kartlar sayesinde vize istemeyen ülkelere gitmek serbest olmaktadır. Bunun yanında 1 GB veri biriktirme cipi bulunuyor. Bu cip sayesinde banka hesap bilgileriniz dahi yer almaktadır. Ortalama 10 yıllık için kullanım ömrü bulunuyor.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM