Akıllı Kimlik Kartı Başvurusu

yeni-kimlik-basvurusu
Paylaş
 

1976 yılından bu yana birçok resmi işlemlerde başta olmak üzere çoğu zaman gereklilik arz eden nüfus cüzdanlarına veda edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanmış olduğu mavi ve pembe nüfus cüzdanları artık yerini çipli ve 1 GB veri kapasitesi değerindeki yeni akıllı kim kartına bırakmakta. Akıllı kimlik kartının özellikleri arasında bulunan en önemli özellikler ise avuç içi, parmak izi ve damar izlerini tanıyabilme teknolojisine sahip olması gelmekte. 3 yıl içerisinde ülkenin tamamına dağıtılması planlanan yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 120 ay yani 10 yıllık bir döneme denk gelmektedir. TÜBİTAK tarafından geliştirilen akıllı kim kartı sayesinde dolandırıcılığında önüne geçilmesi sağlanmakta olup, insanların devlet veya çeşitli kurumlardaki işlemlerinin daha hızlı işlem görmesine sahip olacaktır.
AKILLI KİMLİK KARTININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Akıllı kimlikler sayesinde ehliyet, vergi bilgileri, e-devlet işlemleri ve diğer tüm resmi olanakları tek çatı altında toplayarak veritabanında muhafaza etmektedir. İşte akıllı kimlik kartının birkaç genel özellikleri;
Akıllı kimlik kartı sayesinde farklı güvenlik kontrolleri altında talep edilen hizmete bağlı olarak işlemler yapılabilecek.
Veri depolama alanında bulunan birçok evrak, sertifika ve diğer özel belgeleri şifre ve benzeri işlemler ile değil sadece parmak izi teknolojisi ile yapılmaktadır.
Hırsızlık ve benzeri durumlarda kartınız bir başkasının eline geçtiği an bloke edilebilmektedir.
Akıllı kimlik kartına sahip kişinin değişken verileri sürekli çip içerisine entegre edilebilecektir.
E-imza olanağını tanımaktadır.
AKILLI KİMLİK KARTI BAŞVURUSU
Akıllı kimlik kartı için başvuru yapmak için nüfus müdürlüğünün yeni hizmete açtığı alo 199 kimlik randevu hattı ile oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Randevu almak için aramış olduğunuz hizmet hattında sizinle görüşecek olan personel size en yakın nüfus müdürlüğünden randevu oluşturarak şahsınıza ileteceği tarih ve saatte müdürlüğü nüfus cüzdanınız ile giderek damar ve parmak izi verdikten sonra diğer prosedürlerin ardından başvurunuzu işleme koyabilirsiniz.
AKILLI KİMLİK KARTI NE ZAMANA KADAR ÇIKAR?
Nüfus müdürlüğünün normal azami gün süreci 15 gündür. İşleme konulduktan en geç 15 gün içerisinde tüm kişisel verileriniz düzenlenerek elektronik ortama entegre edildikten sonra çipe sahip akıllı kimlik kartınız vermiş olduğunuz ikamet adresine posta yolu ile müdürlük tarafından size gönderilecektir.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM