2018 İmza Sirküsü Ücreti Ne Kadar?

2018 imza sirküsü ücretleri
Paylaş
 

Bankacılık işlemleri, vekalet ile yapılan işlemler, kredi pos cihazı işlemleri ve hatta operatörler gibi birçok resmi kurum tarafından istenilmekte olan imza sirküsü şirketler tarafından yapılacak işlemlerde ilk sırada yer alan evraklar içerisindedir. Bu işlem için noterler tarafından tasdik parası adı altında belli ücretler talep edilmektedir. Genellikle standartlar dahilinde olan bu ücretler sayfa sayısı veya il ve ilçelere göre ufak oranlarda farklılıkta gösterebilmektedir. Bunun yanında yazılacak olan kelime sayısına bağlı olarak da değişiklik gösteren bu ücretler ortalama olarak tek nüsha 50-80 TL arası iki veya daha fazla nüshalarda ise 100-200 TL gibi değişmektedir.

2018 İmza Sirküsü Ücreti geçen yıllar ile karşılaştırıldığında fazla bir artış kaydetmemiştir. 1 nüsha 64 TL gibi bir rakama sahip olurken iki nüsha 99,80 TL gibi bir ücrete çıkartılabilmektedir. Gene de başta da belirttiğimiz gibi kelime sayısı, il ve ilçe farkı ve sayfa sayıları bu ücretleri arttırabilmekte ve belirtilen rakamlar en asgari tutarlar olmaktadır. Artan bankacılık işlemleri düşünüldüğünde kredi veya kredi kartı başvurusu, pos ve pos cihazı ihtiyacı veya taksitli alışveriş imkanları için mutlaka imza sirküsü alınması gerekmektedir.

Belgenin çıkarılması için noterler sizden vergi levhası, şirketinizin kayıtlı bulunduğu ticaret sicil gazetesini ve imza sirküsü çıkarmak isteyen kişinin nüfus cüzdanını talep etmektedir. Bunun yanında gene noter tarafından belirlenecek olan ücretinde hazır olması istenmektedir. İstenilen ücret ve belgeleri temin ettikten sonra noterde kısa bir süre içerisinde belgeniz hazırlanmakta ve size teslim edilmektedir. Noterde gerçekleştirildiği için güvenilir bir belge olan imza sirküsü şirketler için mutlaka alınması gereken belgelerin başında gelmektedir. Noter tasdik etmediği sürece bağlayıcı bir niteliği bulunmayan belge 2018 İmza Sirküsü Ücreti göz önüne alındığında şirketin işlemlerinin devam edebilmesi için mutlaka alınması gereken bir belgedir.

Çok önemli ve büyük bir ciddiyeti bulunan belge kuruluşların ticari alanda faaliyet göstermekte olan temsilcilerinin varlığını kanıtlayıcı olmasının yanında imza konusunda yetkisi olduğunu gösteren bir belgedir. Noterler tarafından da çok ciddiye alınan bu imza sirküsü çıkarmak imza atacak kişinin en az 3 kez imza alınarak tamamlanmaktadır. Çıkarılan sirkü kaybedilirse gene notere giderek belirli ve makul bir ücret karşılığında aynı belgenin çıkarılması mümkündür.

2018 yılı torba paketi kapsamında da yer alan sirkü ücretlerinde ortalama olarak %20 oranında bir artış beklenmektedir. Bu yüzden tüm şirket sahiplerinin biran önce bu belgeyi çıkarmak için başvuru yapmalarında fayda bulunmaktadır. Düşük ücretlerden yararlanarak belgeyi kısa süre içerisinde temin edebilirsiniz. Özellikle büyük şirketlerin ve kelime sayılarının fazla olduğu durumlarda %20’lik artışın ciddi oranlarda büyük rakamlara ulaşacağı da bilinmektedir. Az kelime sayısı olan ve tek nüsha bir sirkünün fiyatının 2018 yılı içerisinde 80 TL gibi bir ücrete çıkarılması planlanmaktadır.

İmza Sirküsü Örneği

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM