2017’de Engelli (özürlü) Maaşı 2022 Ne Kadar Olacak?

2017 engelli maaşı ne kadar
Paylaş
 

Engelli maaşı, evde bakım maaşı ve özürlü maaşlarını kapsayan 2022 maaşına 2017 de ne kadar zam gelecek? Sizlere bu sorunun cevabını aktarmaya çalışacağız.

Bildiğimiz üzere 65 yaş üstü maaşı olarak da geçen 2022 maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bir hizmet olup, 3 ayda bir bu maaşı almaya hak kazananlara veriliyor. Bu maaşların miktarı ise engeli bulunan kişinin, yetkili hastaneler tarafından belgelendirilen engel oranına göre değişmekte. tabi 2022 engelli ve 65 yaş üstü maaşından yararlanabilmek için %40’ın üzerinde engel olması veya 65 yaşını doldurmuş olma şartıda bulunuyor.

Şu anki duruma bakacak olursa, 2022 engelli maaşı, engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanlar için 1469,65 TL, engel oranı yüzde 40 – 69 arasında olanlar için ise 979, 77 TL olarak belirlenmiştir. 65 yaşının üzerinde olanlar için ise bakım maaşı 652,43 TL şeklinde.

Peki 2017 Yılında 2022 Engelli Maaşı ne kadar olacak?

3 aylık maaşlarına 2017 de enflasyon oranlarında veya %5 civarında zam yapılması bekleniyor. Eğer %5 zam yapılacak olursa 2017 de engelli özürlü maaşı 2022 şu fiyatlarda olacak;

  • %70 üzeri için; 1542 TL
  • %40 – %69 arası için; 1027 TL
  • 65 Yaş Maaşı; 684 TL

civarında olması bekleniyor.

Engelli MaaşıNedir?

Toplumda genellikle “engelli aylığı” olarak bilinen 2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununun” ilgili maddelerince bağlanan aylıktır. Ekonomik yoksunluk içinde bulunan; 18 yaşından büyük engelli bireyler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunan Türk Vatandaşlarına aylık bağlanmaktadır. Üç aylık olarak ödenen bir aylıktır. Engel oranına göre aylığın miktarı değişmektedir.

Engelli Aylığını Kimler Alabilir?

Yetkili hastaneden alınmış engelli sağlık kurulu raporuna göre “engelli” (engel oranı %40-%69) ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli (engel oranı%70 ve üzeri) olan,

  • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan,
  • Sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan,
  • Nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan,
  •  Mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan,
  •  Her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması, kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişiler ile;

Yukarıdaki koşullara sahip olup kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlar, bakımının fiilen gerçekleşmesi ve aylık ortalama gelirinin kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olması kaydıyla bu aylıktan faydalanabilir.Sosyal güvenlik kurumundan, yetim aylığı almakta olan engelli bireylerin aylık veya gelirleri, alacağı engelli aylığından az ise aradaki fark ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanacaktır.

Konumuzdan Başlıklar:

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

YAZAR HAKKINDA

Merhaba ! Ben Serkan. Kredi, kredi kartları, forex, borsa ve yatırım ürünleri hakkında özel bilgileri veren araştırmacı yazar. Aynı zamanda öğretmen.
Kredi Notu Sorgulama
REKLAM